Gelenekselci ekolün tasavvufi görüşler
Mystical views of tradition ekol
  1. Tez No: 205126
  2. Yazar: İBRAHİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULHAKİM YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gelenek, ilâhû bir kaynağa, kökü itibâriyle vahye dayalı, hakûkat veprensipler bütününün, bulunduğu topluma ve çağa göre yaşama tarzı, sanat,inançlar manzûmesi, hukuk ve bilginin yeni bir medeniyet olarak ortaya konuşşeklidir.Gelenekselci ekol, geleneği modernizme karşı bir dünyâ görüşüolarak savunan René Guénon , Frithjof Schuon, A. K. Coomaraswamy,Titus Burckhardt, Seyyid Hüseyin Nasr, Martin Lings gibi yazar vedüşünürler tarafından temsil edilen bir felsefedir.Batı dünyâsında yetişmiş olmalarına rağmen, araştırmacı fıtratasahip olan gelenekselci ekol temsilcileri, modernizmin dayattığı katımaddeciliğe karşı mânevûyâta ihtiyaçlarını giderebilmek için Hinduizm,Budizm, Taoizm gibi çeşitli mânevû akımları incelemiş, bu arada İslâmtasavvufuyla da tanışmış ve onun otaya koyduğu değerleri incelemiş vetasavvufun İslâm'ın bünyesinde neşet eden bir düşünce ve hayat sistemiolduğunu vurgulamışlardır.Tasavvuf, kaynağı itibâriyle Kur'ân ve sünnete dayanan, Lâ ilâheillallâh'ın bir insanın düşünce tarzından, felsefe ile uğraşmasından tutun dayürüyüşüne, hattâ kaşığı tutuşuna kadar hayâtının ve varlığının her ânınauygulanmasıdır. Bunun yanı sıra mânevû hayâtı her şeyi saran bir bütün hâlinegetirmeyi ve zâhirû formlardan bâtınû mânâya geçişi mümkün kılan İslâm'ınmistik boyutu ve en evrensel sûretidir.Gelenekselci ekol temsilcileri tasavvufun, ihsan, tefekkür, zühd, zikirgibi konularını incelemiş, klasik eserlerin yaklaşımında çok da farklıolmamakla beraber bu konular hakkındaki görüşlerini dile getirmişlerdir.Gelenekselci ekol temsilcileri, klasik tasavvufû konular hakkındagörüşlerini dile getirirken, yaşadıkları zaman dilimi içerisinde insanlığınyaşamakta olduğu önemli problemlere de tasavvufû bakış açısıyla çözümönerilerini sunmayı ihmal etmemişlerdir. Gittikçe kirlenen dünyânın çevreproblemlerine karşı çözüm önerisi olarak, insanın, deruni esasa yönelmesininefsinin nihâû hedefe yücelmesini ve ruhla bağ kurması gereğinivurgulamışlardır.Gelenekselci ekol, sanat ve tasavvuf ilişkisi üzerinde durmuş vemânevûyâttan yoksun bir sanatın gerçek işlevini yerine getiremeyeceğinibelirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Tradition which arises from a divine source and from inspiration asits roots is the integrity of truth and principles, which is a living style thatshaped in respect of the society and era, and it is an exposed form of art,beliefs, law and knowledge as a new civilization.Traditional school of thought is a philosophy that is represented bythe scholars and writers, such as René Guénon , Frithjof Schon,A.K.Coomaraswamy, Titus Burckhardt, Seyyid Hüseyin Nasr, and MartinLigns, who defend the tradition as a general philosophy of life againstmodernism.Despite they were educated in western world, the representatives oftraditional school of thought, those who had a researcher character, studiedvarious spiritual trends such as Hinduism, Budism, Taoism, in order to satisfytheir desires for spiritual things against the strict materialism that insisted bymodernism. As a result, they met Sufism and studied its merits. Theyemphasized that Sufism was a general philosophy of life that was originatedfrom Islam.Sufism, which is originated from Quran and the Sunna, is theapplication of `La ilahe illallah? to every moment of one?s existence and lifefrom the his way of thinking to his walking style, and even his holding aspoon. Moreover, it is the mystical dimension and universal form of Islamwhich makes it possible to external forms to internal (true) forms and whichmakes spiritual life a united whole that surrounds everything.The representatives of traditional school of thought has studied thesubjects of Sufism such as ihsan(making everything for the sake of god),tefekkür(consideration), asceticism(renunciation of the world and its pleasuresin order to devote oneself more completely to God), zikir(telling the beautifulnames of Allah). They stated their thoughts on these subjects, even theirthoughts didn?t differ too much from the classical work of arts? approaches.While expressing their thoughts about classical subjects of Sufism,the representatives of traditional school of thought didn?t neglect to offersolutions to contemporary important problems that mankind faced.They suggested humans to turn towards their inside truth and to exaltthe final goal of their souls and they also emphasize the need to establishbounds with their souls as a solution for world?s environmental problems.The traditional school of thought emphasized the relationshipbetween art and Sufism and they stated that art without spirit couldn?t fulfillits real function.