René Guénon'un modernizm eleştirisi ve gelenek savunusu
René Guénon's critique of modernism and defense tradition
  1. Tez No: 731425
  2. Yazar: SELVİHAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyılın en mühim“entelektüel”şahsiyetlerinden olan René Guénon'nun hayatı, eserleri ve bilhassa onun“modernizm kıskacında”sıkışmış modern bireyler için bir anahtar niteliğinde ortaya koyduğu“Gelenek”kavramının kaynağını ve unsurlarını göstermeyi amaçlamaktadır. Gelenekselci (Tradisyonalist) Ekol'ün başat temsilcisi René Guénon'un savunduğu şeyin özü, Doğu medeniyetlerinin Batı düşüncesine sahip medeniyetler karşısındaki üstünlüğü, diğer bir deyişle Geleneğin modernite karşısındaki gerçekliğidir. Modernleşme yönünden tüm dünya milletlerine öncülük eden Batı'nın merkezinden çıkan ve modernleşmenin getirdiği tutarsızlığı gözler önüne seren René Guénon, Batı medeniyetinin modernizm hastalığının çaresinin Doğu medeniyetlerinin sahip olduğu Gelenek'te saklı olduğunu ifade etmiştir. Çalışmamızda Gelenek kavramı ele alınırken öncelikle, geleneksel olana karşıt bir düşünce olarak kendini kuran“modernizm”ve onun tarihsel plandaki gelişimi ele alındıktan sonra, Guénon'un yatay ve dikey eksenler üzerine inşa ettiği Gelenek öğretisi ve semâvî dinler ile kadim doğu gelenekleri içerisinde yeri gösterilmeye gayret edilecektir.
Özet (Çeviri)
This is a study that aims to show the source and elements of the concept of“Tradition”introduced by René Guénon, who is one of the most important“intellectual”personalities of the 20. century, and also his life and artifacts.The essence of what René Guénon, who is the leading representative of the traditionalist culture, advocates is the superiority of eastern civilizations over western-minded civilizations, or the reality of tradition over modernity. René Guénon, who risen from the center of the west, which led all the nations of the world in terms of modernization, and revealed the inconsistency brought about by modernization, stated that the cure for the modernism disease of the west is hidden in the tradition of the Eastern civilizations.In our study, while discussing the concept of“Tradition”, firstly, the concept of“modernism”, which establishes itself as an anti-traditional thought, and its development in the historical plan will be discussed. Secondly, It will be shown the place of traditional teaching, which Guénon built on horizontal and vertical axes, in the divine religions and ancient eastern traditions on this plane.