Ortaçağdan günümüze Eğil ve Hani'deki mimari eserler
Erchitectural works from the Middle Ages to today in Eğil and Hani districts
  1. Tez No: 205135
  2. Yazar: MEHMET LATİF DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Tarih öncesi çağlardan beri yerleşim alanı olmaya başlamış ve uygarlık tarihiboyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan Eğil ve Hani ilçeleri, bölgeninkültürel kimliği içerisinde kendilerine hatırı sayılır paylar düşen önemli yerleşimyerlerindedir.Ne var ki, bugüne kadar bölgenin kültürel kimliğini tanımlama adına yapılançalışmalar büyük oranda şehir merkezlerinde yoğunlaştığı için, söz konusu yerleşimyerlerindeki araştırma ve incelemeler son derece sınırlı ve yüzeysel kalmıştır.İşte bu yüzeyselliği ve sınırlılığı biraz daha derinleştirip genişletmekamacıyla, Yüksek Lisans Tezi konusu olarak belirlediğim ?Ortaçağ'dan GünümüzeEğil ve Hani'deki Mimari Eserler? adlı tez çalışmasına, çeşitli il ve ilçelerdeki kurumve kuruluşların bünyesinde bulunan kütüphanelerden döküman ve kaynak toplamaklabaşlanılmıştır. Toplanan döküman ve kaynaklardan elde edilen bilgiler kısa birdeğerlendirmeye tabi tutulup, çalışma bölgeleri ve bu bölgelerde yer alan mimarieserler üstünkörü de olsa tanındıktan sonra, bizatihi bölgeye geçilmiş ve araziçalışmalarına başlanmıştır.Bölgenin iklim ve özel koşulları göz önünde bulundurularak 2005 ve 2006yıllarının çeşitli aylarında yapılmış olan bu arazi çalışmaları kapsamında, Eğil veHani ilçelerinde tespit edilmiş olan yapıların fotoğrafları çekilmiş ve rölöveölçümleri alınmıştır.Toplam bir kale, dört cami, bir medrese , bir tekke , iki hamam, bir han, yeditürbe ve kümbet, iki köprü, üç minare ve ne olduğu belli olmayan; ancak samanlıkolarak tanımladığımız bir samanlık yapısından oluşan bölge mimarisi, farklı dönemve uygarlıklara ait toplam yirmi üç mimari eserden oluşmaktadır.Tezin katalog kısmında türlerine göre sınıflandırılan bu eserler çeşitlibaşlıklar altında ayrıntılı bir şekilde tanımlandıktan sonra, değerlendirme vekarşılaştırma bölümünde bölgedeki diğer benzer yapılarla karşılaştırılmışlardır.Sonuç bölümünde ise çalışmada elde edilmiş olan genel sonuçlar ile busonuçların birtakım yorumları verildikten sonra , bazı önerilerde bulunulmuş ve şu anyazmakta olduğum özet kısmına geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Beginning from before history ages, Eğil and Hani districts have been asettling places and along civizilation history, they have get an important place formany civilizations. They are important places for zone?s cultural identity.But studies which describe zone?s cultural identity in a large portion, haveincreased in city centres. Investigations and researches in question settling placeshave gone to no further than limited and superficial.To make this limitations and superficiality spread out and research itthoroughly, I determined my Master Thesis as ?Architectural Works From TheMiddle Ages To Today İn Eğil and Hani Districts? and I began to collect documentsand sources from different libraries in organisations associations in differentprovinces and districts.The knowledge collected from documents and sources have been appraised.Study zone and architectural works in that zones have been described very casual.Then it has been begun to land studies.Thinking of climate and personal conditions in zone, land studies that are in2005 and 2006?s years have been taken photographs of buildings and made thedimensions of the lot.Zone?s architecture has been occurred from a castle, four mosques, amedresseh, a dervish lodge, two baths, a caravanserai, seven turbans , two biridges,eight minarets and we can not describe what it is but wc can say it is a haymowArchitectural works are belonging to different civilizations and periods.Thesis study in catalogue part has been classified to types and they have beendescribed fast different lower headlines. In Evaluation and comparison part, theyhave been compared with the other similar buildings.In conclusion part, general results and interpretations of them have givenandthen it has been passed to summary part.