Ortaöğretimde sanat tarihi eğitimi-öğretimi ve problemleri (1957-2005)
Art history education and problems in secondary schools (1957-2005)
- Tez No: 205136
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Eğitim ve Öğretim, Sanat Tarihi, Archeology, Education and Training, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, Ortaöğretimde Sanat Tarihi'nin durduğu konumu anlamayaçalışarak, dersin ortaöğretime konulduğu zamanlardan bugüne kadarki sürece ışıktutarak, Sanat Tarihi'nin nasıl anlaşıldığı ve anlaşılması gerektiğine dair cevaplaraulaşmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla da, Van il merkezinde görev yapan SanatTarihi mezunu eğitimciler ile Sanat Tarihi dersi gören ortaöğretim öğrencileriningörüşlerine başvurulmuştur.Araştırmada, Sanat Tarihi dersinin ilk müfredatının belirlendiği 1957 yılınıbaşlangıç olarak alıp, dersin ilk müfredatı ve değişen 1991 yılı müfredatına tammetin olarak yer verilmiştir. Zira böyle bir araştırmada müfredatta yer alan konularınneler olduğu ve nasıl verildiğini bilmek gerekmekteydi. M.E.B.'nin Sanat Tarihidersi ile ilgili yapmış olduğu çalışmalara ulaşılabilen ölçüde yer verilmiştir. Ayrıca,ortaöğretim için hazırlanmış Sanat Tarihi ders kitapları listesi yer almıştır. Diğerkonu başlıklarımızı ise şunlar oluşturmuştur.;Sanat Tarihi mezunlarının istihdam sorunları ve istihdam yerleri ileÜniversite bünyesinde açılan Sanat Tarihi bölümlerinin listesi.Araştırmamızda yer alan anket uygulaması, 2006-2007 eğitim-öğretimyılında Van ili merkezinde bulunan Sanat Tarihi mezunu öğretmenler ile AnadoluGüzel Sanatlar Lisesi Resim bölümü öğrencilerini kapsamaktadır. Araştırmanınörneklemi olarak; telefon iletişimi ile bilgi aldığımız 13 (on üç) ilköğretim okulu vebu okullarda eğitim veren 16 (on altı) öğretmen, 1 (bir) Sanat Tarihi öğretmeni ile, 1(bir) ortaöğretim okulu ve 17 öğrenci alınmıştır.Araştırmada veri toplama amacıyla uyguladığımız anketi hazırlamak içindanışman hocam, Yrd. Doç. Dr. Osman AYTEK N ile soru havuzu oluşturulmuştur.Sosyoloji bölümünden aldığımız uzman görüşleri ile soruların son şekli verilmiştir.Böylece öğrencilere toplam olarak 11 (on bir), eğitimcilere ise 9 (dokuz) soruluk biranket hazırlanmıştır.Ankete konu olan öğrencilerin Sanat Tarihi dersini sevdikleri halde, az olandersin kredisinden memnun oldukları, Arkeoloji kavramının Sanat Tarihi'ne göredaha net anlaşıldığı gözlemlenmiştir.Eğitimcilerin Sanat Tarihi'ni sevdikleri, ve Ortaöğretimde gördükleri SanatTarihi derslerinden dolayı seçtikleri gözlemlenirken, eğitimcilerin zamanla SınıfÖğretmenliğine alıştıkları, fakat imkan olduğunda branşlarına dönmek istediklerigörülmüştür. Eğitimcilerin severek Sanat Tarihi eğitimi aldıkları halde, mevcutuygulamadan dolayı başkalarına Sanat Tarihi'ni tavsiye etmemeleri dikkat çekici birsonuç olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca eğitimciler, Ortaöğretimde Sanat Tarihiderslerinin olması gerekliliğini de vurgulamışlardır.Böylece tezimiz; Sanat Tarihi disiplininin Ortaöğretimde durduğu konumumevcut uygulamalar, yapılmış çalışmalar ve bizim yaptığımız anket uygulamaları ileanlamaya ve algılamaya çalışarak, nerede durması gerektiği ile ilgili de cidditartışmaların yapılmasının ve çözüm için gayretli adımların atılmasının gereğivurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to give answers to some questions like how Art Historyhas been understood so far and should be understood after that. This research hasbeen done regarding the position of Art History in Secondary Schools. It alsoenglihtens the period in which Art History was placed in secondary schools.Therefore the opinions of Art History graduates who work in Van and the studentswho take Art History courses have been taken into consideration. The year 1957 inwhich curriculum of Art History was determined has been taken as the begining inthis research and the curricuium which was changed in 1991 has also been givenplace completely in this research. Actually, the subjects wich were given in thesecurriculums should have been known. Furthermore the works of National EducationMinistry have been given place to some extens. This research also includes the list ofcourse books of Art History at Secondary Schools. The other subject matters are;The problems of employment of the Art History graduates, the places ofemployment the list of sections in Art History at university.The application of questionnaire in this research includes the Art Historyteachers in Van in 2006-2007 education perriod and the students of Art in AnatolianFine Arts High school. For example, In order to get information about thecommunication with telephone, 13 (thirteen) schools, 16 (sixteen) teachers whoeducate in these schools, 1 (one) Art History teacher, 1 (one) secondary school and17 (seventeen) students have been included in this questionnairre.A pool of questions was made with my lecturer Yrd. Doç. Dr. OsmanAYTEK N with the aim of getting data in order to prepare questionnaire. Questionshave also been prepared with the help of experts, thoughts of sociology section.Finally, a questionnaire including questions have been prepared.t has been stated by the Art History students that, the courses with lesscredits are more preferrable although Art History courses are liked by many of them.Moreover, archeology concept has been understood more clearly than Art History.It has been observed that educators like Art History and they generallychoose this section because thay took courses of Art History in secordary school.However, it is stated that they get used to teaching in Primary schools in time, butthey want to return to their own branch if they find opportunity. However they takeArt History courses willingly.They don?t advice this section to others because of the present application.Moreover, educators emphasize the necessity of Art History lessons in secondoryschools.In conclusion with the applications, studies, the applications of questionnairewe have done our thesis emphasizes the necessity of studies with the present positionof Art History in secondary schools and the necessity of making serious arguments toanswer the qestions like where the position of Art History is.