Medieval Universities and Chaucer's 'Clerk of Oxenforde'
- Tez No: 4626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
n ÖZET îlk üniversiteler Ortaçağ insanının ilgi alanının geniş lemesi ve öğrenme isteğinin artması ile onikinci yüzyılda kurulmuş lardır. Ortaçağ başlarında eğitim manastırların tekel indeyken, yalnızca dini eğitim vermeleri yüzünden manastırlar zamanla dış dünyaya kapalı hale gelmişlerdir. îlk üniversiteler böyle bir za manda ve düzenli bir eğitim programına duyulan ihtiyaç nedeniyle kurulmuşlardır, üniversiteler kuruluşları sırasında büyük ölçüde Roma ve İslam etkisi altında kalmışlardır. En eski üniversiteler, her ikisi de onikinci yüzyılda kurulmuş olan Paris ve Bolonya'dır. Bolonya, öğrenciler tarafından yönetilirken Pari s1 de yönetim öğret menlerin elindeydi. Tedrisat trivium (gramer, güzel ve etkili konuş ma ve diyalektik) ve guadrivium' dan (müzik, aritmetik, geometri ve astronomi) oluşmaktaydı. Avrupa'da kurulmuş olan diğer üniversite ler örnek olarak çoğu zaman Bolonya'yı almışlarsa da, genellikle hem Paris hem de Bolonya' dan etkilenmişlerdir. îngiltere'dailk üniversiteler olan Oxford ve Cambridge kurulmadan önce, eğitim katedral ve gramer okulları aracılığı ile yürütülmekteydi. Oxford onikinci yüzyılda Paris'ten ayrılan bir grup öğretmen tarafından kurulmuştur. Benzer bir şekilde, Cambridge de Oxford'dan ayrılmak zorunda bırakılan öğretmenler tarafından kurulmuştur. Her iki üniversitede de tedrisat Paris ve Bolonya 'da olduğu gibi trivium ve guadrivium1 a dayanmaktaydı. Ondördüncü yüzyıl üniversite öğrencileri çoğunlukla yoksuldu, ancak gençlik heveslerim ve heyecanlan onları sıkı kurallara körü körüne uymaktan alıkoy maktaydı. Geoffrey Chaucer, Genel Prolog 'unda okuyucuya ondördün- cii yüzyıl sosyal hayatından bir kesit sunmaktadır. Bu amaçla tanıt tığı 29 karakterden biri Oxford'lu bir öğrencidir, canterbury Hikâyeleri 'nûe Oxford1 lu öğrenciden başka öğrencilere de yer veril miştir. Bunlar, Değirmencinin Hikâyesi'ndeki Nicholas ve Absolon, Kahya'nın Hikâyesi'ndeki John ve Aleyn, Bath'lr Kadın'ın beşinci kocası Jankyn, Toprak Sahibi'nin Hikâyesi'ndeki Orleans'! ı öğrenci ve Din Adamının Yardımcısı 'nın Hikayesi 'nin Prolog'undaki din ada mıdır. Oxford'lu öğrenci, çalışmaya olan bağlılığı, öğrenmeye ve öğretmeye olan ilgisiyle diğerlerinden oldukça farklıdır. Diğer öğ renciler gönül ilişkilerine, büyüye ve yasakları çiğnemeye meraklı dırlar. Bu bakımlardan, Oxford'lu öğrenci ideal bir karakterdir, ancak tipik bir ondördüncü yüzyıl üniversite öğrencisi değildir. Oxford'lu öğrencinin Hikayesi ve bu hikayenin Prolog'u, Bathlı Kadının Prolog'u ve hikâyesine bir cevap niteliğindedir. Çünkü Bathlı Kadının, kadınların kocalarını yönetmeleri gerektiğine ilişkin zararlı ve tehlikeli fikirleri vardır ve hikayesi bunu desteklemektedir. Oxford'lu öğrencinin hikâyesi okuyucuda merhamet hisleri uyandırır, çünkü hikâyenin kahramanı Griselda kocasının her dediğine boyun eğmekte ve bu yüzden çeşitli acılara göğüs ger mektedir. Başkalarına birşeyler öğretmek ve böylece onları doğruya yöneltmek öğrencinin görevlerinden biri olduğu için öğrencinin hikâyesi kişiliğine ve içinde bulunduğu duruma uygundur. Hikaye;IV konu, biçim, içerik ve alınacak ders bakımından öğrencinin temsil ettiği ideal değerleri yansıtır niteliktedir. Oxford' lu öğrenci, Genel Prolog'daki portresi ve anlat tığı hikâye açısından Canterbury Hikâyeleri' ndeki eh ideal birkaç karakterden biridir. Diğer öğrencilerle karşılaştırıldığında ilgi alanları ve savunduğu fikirler bakımından çağının üniversite öğren cisini temsil etmez. Diğer öğrencilerin varlığı, Oxford' lu öğren cinin ideal karakterini belirginleştirmektedir. Bu aynı zamanda, Oxford'Tu öğrencinin tipik bir ondördü'ncü yüzyıl öğrencisi olmadı ğının da ispatıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although there is not a definite date to mark the beginnings of the first universities, it is with people's increasing demand for knowledge that they were founded in the Middle Ages. Learning was maintained by the monasteries in the early medieval period, but the monasteries soon became close institutions remote from the world, educating only young men who wanted to have a religious education. Universities emerged in response to several needs among which the need for an organized course of study ranked first. The influence of the Romans and the Arabs was also great. The oldest universities were Paris and Bologna, both founded in the twelfth century " Bologna was organized by the students, while at Paris it was the masters who regulated all matters. The curriculum was based on the trivium (grammar, rhetoric and dialectic), and the quadrivium (music, arithmetic, geometry. and astronomy). The model of the other European universities was most of the time Bologna, rather than Paris, and sometimes they were the mixture of both Paris and Bologna. The educational institutions of England in the Middle Ages consisted of cathedral and grammar schools. Oxford and Cambridge are the first universities of England. Oxford's emergence dates from the twelfth century by the migration of a group of scholars from Paris. Similarly, Cambridge was founded by scholars from Oxford. The curricula at both Oxford and Cambridge were theVI same as those at Paris and Bologna, that is, the trivium and the quadrivium were the basic part of the curriculum. The university students of the fourteenth century were mostly poor, but in pursuit of the pleasures and interests of the youngsters and therefore did not always obey the university rules. Geoffrey Chaucer introduces 29 characters in his General < Prologue one of whom is a student from Oxford. This clerk is not the only student in the canterbury Tales. When compared with the other students such as Nicholas and Absolon in the Miller's Tale, John and Aleyn in the Reeve's Tale, Jankyn, the fifth husband of the Wife of Bath, the Orleans clerk in the Franklin's Tale and the Canon in the Prologue to the Canon's Yeoman's Tale, the Clerk of Oxford is unique with his devotion to his studies - the others are not introduced as studious clerks, his interest in learning and teaching - the others are more interested in love affairs, magical deeds and forbidden activities. In this respect the Clerk is an idealized figure, but not a typical student of a fourteenth century university. The Clerk's Tale and the Prologue preceding it can be regarded as an answer to the Prologue of the Wife of Bath and her tale, for the Wife, of Bath has some dangerous and harmful ideas about how women should govern their husbands, which are also reflected in her tale. The Clerk's Tale can be categorized as a tale of pathos, the heroine of which causes pity in her submissive- ness to her husband. Since it, is. the Clerk's duty to teach and thusvn edify, others, the Clerk's Tale is appropriate to his. personality and the situation, as far as its theme, its tone and style and its moral are concerned which are reflective of the ideal aspects that the Clerk stands for. In the light of his decription in the General Prologue and through his tale, the Clerk of Oxford is portrayed as one of the most idealistic and the most favorably depicted characters in the canterbury Taies0 He is not a representative clerk, with respect to his interests and ideas, as opposed to the other students. The other students make it possible for the reader to perceive the idealized character of the Clerk and also to realize that he is not a typical fourteenth century scholar.