İlköğretim 4. ve 5. sınıf İngilizce öğretim programlarının değerlendirilmesi
Evaluation of English currcula in 4th and 5th grade primary schools
  1. Tez No: 205152
  2. Yazar: KEMAL OĞUZ ER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ KISAKÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 4. ve 5. Sınıf İngilizce Öğretim Programlarınıhedefleri (amaç), içeriği, öğrenme öğretme süreci (eğitim durumları) ve sınamadurumları açısından değerlendirmek ve bu dört temel boyuta ilişkin önerilergeliştirmektir.Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki yedi coğrafi bölgede (Akdeniz, DoğuAnadolu, Ege, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara)bulunan resmi ilköğretim okullarında görev yapmakta olan İngilizceöğretmenleri (4. ve 5. sınıf) ile müfettişlerden oluşmaktadır.Araştırmanın evreninde 34414 resmi ilköğretim okulu bulunmaktadır. Buresmi ilköğretim okullarında 10447 İngilizce öğretmeni ve 3015 müfettiş görevyapmaktadır. Örneklem seçiminde görev türü (öğretmen ve müfettiş) ilebulunduğu bölgeler ve iller olmak üzere iki ölçüt (analiz ünitesi) esas alınmıştır.Örneklem oluştururken çok aşamalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Öncelikleevren, bölge ölçütünde yedi alt tabakaya ayrılmıştır. Her bölgeden iki ilinseçilmesinin, ilköğretim okulları hedef evreni temsil edeceği düşünülmüştür.Bu illerin seçimi için her bölgedeki illerde bulunan resmi ilköğretim okullarındagörev yapan öğretmen ve müfettiş sayılarını içeren bir liste oluşturulmuştur.Böylece illere, görev türüne (öğretmen ve müfettiş) göre bölge bazında ikincibir tabaka oluşturulmuştur. Her coğrafi bölgeden iki il iller listesinden kura ileyansız olarak seçilmiştir. Evreni temsilen örnekleme giren öğretmen sayısı593; örnekleme giren müfettiş sayısı 535 olarak belirlenmiştir.Örnekleme giren öğretmen ve müfettişlere araştırmacı tarafındanhazırlanan araç, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme DairesiBaşkanlığı tarafından örnekleme alınan illere gönderilerek uygulanmıştır. Eldeedilen veriler SPSS paket programında çözümlenmiş, öğretmen ve müfettişlerinprogramın hedef, içerik, öğrenme öğretme süreçleri ve sınama durumlarınailişkin görüşleri yorumlanmış ve ortaya çıkan sonuçlara göre önerilerdebulunulmuştur.Araştırmada sonucunda, 4. ve 5. Sınıf İngilizce Öğretim ProgramlarınınBilişsel, Duyuşsal ve Psikomotor alanlardaki bazı amaçlarınınkazandırılmasında sorunların olduğu, 4. ve 5. Sınıf İngilizce ÖğretimProgramlarının içeriğinde bazı değişiklikler yapılması gerektiği, İngilizcedersine ayrılan zamanın yetersiz olduğu ve programda yer verilen ölçme vedeğerlendirme bölümlerinin öğretmenlere yeterince rehberlik yapamadığı,onları yeterince bilgilendirmediği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the English Curricula in 4thand 5th grade primary schools in terms of objectives, contents, teaching-learning processes and evaluation, and to develop recommendations coveringthese aspects.The population of this research consists of 4th and 5th grade Englishteachers and inspectors of public primary schools from the sevengeographical regions of Turkey (Mediterranean, Eastern Anatolia, Aegean,South-eastern Anatolia, Central Anatolia, Black Sea and Marmara Regions).There are 34414 public primary schools within the scope of thepopulation of this research. In total, 10447 English teachers and 3015inspectors have been working at these schools. Within the samplingprocedure, two criteria (analysis units) were taken into consideration: type ofoccupation (teacher and inspector) and type of location such as region and thecity that teachers and inspectors have been working. In the samplingprocedure, multi-phase sampling method was utilized. At first, the populationwas divided into seven sub-divisions based on geographical regions. Sinceselecting two cities out of each region would successfully represent thepopulation of primary schools, the selection procedure was carried out in thismanner. In order to select these two cities out of the regions, list consisting ofnumber of teachers and inspectors working at these public primary schools inthe cities located in the seven regions was prepared. In this way, second sub-category was established according to cities and occupation type (teacher andinspector) regarding the regions. Two cities from each region were selectedrandomly out of the list including cities. The numbers of the subjects thatrepresent the population of this research were as follows: 593 English teachersand 535 inspectors.The survey prepared by the researcher for the subjects of this researchwas sent to the cities via Ministry of National Education, EARGED (Associationof Educational Research and Development Centre). The results obtained wereanalyzed utilizing SPSS software and the teachers? and inspectors? opinionsrelated to the issues of objectives, contents, teaching-learning processes andevaluation were evaluated, and recommendations were done covering theseaspects.At the end of this research, the following results were obtained:Problems occurred in obtaining (realizing) the aims and specific objectives ofcognitive, affective and psychomotor domains within the 4th and 5th gradeEnglish curricula, contents of the 4th and 5th grade English curricula requirechanges, time allotment for English course hours within the relevant curriculais not adequate, measurement and evaluation components of the curricula donot contain enough guidance and also do not provide necessary informationfor the teachers.