An evaluation of the new english course book of the fourth grade of state schools in Turkey and preparing supplementary materials in reference with the new English curriculum
Türkiye deki devlet okullarının dördüncü sınıf İngilizce ders kitabının değerlendirilmesi ve yeni İngilizce öğretim programına uygun ek materyaller hazırlanması
  1. Tez No: 218467
  2. Yazar: GÜLDEN SÜMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu çalışmada, öncelikle 2006?2007 yılından itibaren değişen ilköğretim (4?5?6?7?8) İngilizce dersi programıyla birlikte ders kitabı olarak kullanılmaya başlanan ?Time for English? öğrenci kitabı, öğrenci çalışma kitabı, öğretmen kitabı ve yardımcı materyallerin incelenmesi amaçlanmıştır. Ek olarak anket verilerinden elde edilen sonuçlara göre eksikliklerinin giderilmesi amacıyla yeni programa uygun ek materyal hazırlanması planlanmıştır.Birinci kısım araştırmaya yönelik genel bir zemin hazırlamak amacıyla bilgiler vermektedir. Bu bölüm ayrıca araştırmanın amacı, sınırlılıkları ve varsayımlar hakkında da bilgiler içermektedir. İkinci kısımda, ilgili araştırmayla ilgili bilgiler verilmiştir. Bu bölümde öğretim programı tanımlanmış, Türkiye'deki İngilizce öğretimi ve öğretim programlarının tarihi hakkında bilgi verilmiş, ders kitaplarının sınıftaki rolü anlatılmış, ders kitabı değerlendirmesi ve adaptasyonu hakkında bilgiler verilmiştir. Bunların dışında, dil öğretim materyalleri tanıtılmış, çocuk öğrencilerin kimler olduğu tanımlanmış, çocuk öğrencilerin karakteristik özellikleri hakkında bilgi verilmiş, çocuk öğrencilerin nasıl dil edindikleri ve İngilizce sınıfındaki ihtiyaçları konusunda ayrıntılı bilgi verilmiştir. Ayrıca çocukların ne tür dil öğretim materyallerinden hoşlandıkları, öğrenme şekilleri ve çeşitleri hakkında da bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde, araştırmanın metodu açıklanmış ve araştırmada kullanılan veri toplama yöntemleri açıklanmıştır. Elde edilen sonuçlar grafik ve yorumlarıyla birlikte yine bu bölümde verilmiştir. Dördüncü bölümde öğrenci kitabının, çalışma kitabının, öğretmen kitabının ve diğer materyallerin İngilizce öğretiminde daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla önerilen aktivite ve materyaller yer almaktadır. Beşinci bölümde araştırmanın genel bir özeti ve sonuçları yer almaktadır. Bu çalışmada beş adet ek bulunmaktadır. Birinci ekte İngilizce öğrenci anketi, ikinci ekte Türkçe öğrenci anketi, üçüncü ekte İngilizce öğretmen anketi, dördüncü ekte Türkçe öğretmen anketi ve beşinci ekte örnek ders kitabı değerlendirme listesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to analyze and evaluate the new English course book ?Time for English?. Workbook and materials of the course book which accompany the new English curriculum that are being used in the fourth grades of also evaluated in terms of their form and content.The first chapter attempts to give the background to the study as well as the aim and the scope. The second chapter reviews literature relevant to the subject and provides the definition of curriculum and the history of foreign language education and English curriculum in Turkey, the role of course books in the classroom, course book evaluation and adaptation, language teaching materials, the definition of young learners, general characteristics of young learners, how they acquire language, their needs in English classes and kinds of materials that young learners like, the definition of learning style and types of learning styles.In the third chapter methodology of the study is presented and the data collection techniques used in the present study is introduced and the interpretation of results is presented along with remarks on the results. Chapter four contains the suggested activities that are compatible with the new curriculum and supplementary materials and ideas for the teacher?s book. The fifth chapter includes a brief summary and the conclusion of the study. The present study has five appendices. The first Appendix is the English version of the student questionnaire. The second Appendix is the Turkish version of the student questionnaire. The third Appendix contains the English version of the teacher questionnaire. The fourth Appendix contains the Turkish version of the teacher questionnaire. The fifth Appendix displays a sample checklist for evaluation and selection of a course book.