Feminism and Social Scene in Jane Austen
Jane Austen'da Feminizm ve Toplumsal Sahne
- Tez No: 205166
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
JANE AUSTEN'DA FEMİNİZM VE TOPLUMSAL SAHNEAmina YARARÖZETJane Austen, Romantik akımının kır manzalarına aşırı tutkusunu, daha doğrusu, gotikharabilerin melankolik hallerini ve genel olarak doğayı yansıtan bir dönemde yazmayabaşlamıştır. Austen, bu tutkuyu, riayetsiz tutum benimseyen birkaç yazardan biriydi.Birçok orta sınıf kadını gibi, Jane Austen, yazma aşkı ile ahlak kuralların gereği olarakkariyeri boyunca isimsiz bir yazar olmayı dengelemeyi seçmiştir ki, yazarlığı ve ismiölümünden hemen sonra yayınlanmıştır. Aynı zamanda, kurallara bağlı olarak ?güvenli?konular hakkında yazmayı seçmiştir. Hikayeleri evcimen ve duygusal olan aile, aşk ve evlilikgibi konular üzerine kurulmuştur ve genelde, daha iyi insan olmak için öğrenme çabasındaolan genç kadın karakterleri ele alınmıştır. Fakat Jane Austen'ın, modern standartlara göre,yeteneğini çok mutevazı bir biçimde kullanmasına rağmen, kadın yazarlarına karşı olanönyargıyı görmezden gelip yazmaya başlaması önemli bir noktadır.Birçok yönden, Jane Austen'nın alaylı uslubu, Romantik ideallerine antitezdi. Birçok insan,eserlerinin çağdaşlığı üzerinde yorum yapmıştır. Elizabeth Bowen, ?İngiliz Romancılar?da,bu yorumuları ?kabuledilir bir biçimde?, ?o hala bizden bir mesafe ileride? diyedesteklemiştir.Aynı zamanda, Duckwort'un tarif ettiği gibi, Austen'in çalışmaları, son zamanların eleştiri veedebiyat kuramlarının ışığında keşfedilmiş ve Austen'nın, onun çağdaş romancılar ve çağdaşkonularla olan ilişkisinin keşfi, onu ve onun zamanlardaki çalışmalarının yeni anlayışınımümkün kılıyor ki bu yeni anlayış biçimlerini günümüzdeki önemini anlamayı sağlıyor.Buna dayalı olarak, Austen'nın büyük eserlerini ve onların içindeki feminizm yansımasını vetoplumsal sahneyi inceledim. Zamanın İngiltere'sini, toplumsal sınıflarını, kadınlarınkonumunu ve erkeklerin gücünü nasıl kusursuz bir biçimde betimlediğini inceledim. Bu tezinamacı, Austen'nın yaklaşık iki yüz sene önce yazılan eserlerinin neden hala çok popülerolduğunu aydınlatmaktır.
Özet (Çeviri)
FEMINISM AND SOCIAL SCENE IN JANE AUSTENAmina YARARABSTRACTJane Austen started to write at a time when the Romantic Movement was expressing itspassionate involvement with the landscape, in particular, the melancholic aspects ofgothic ruins, and the natural world in general. She was one of the few writers to adoptan irreverent attitude to this obsessionLike many middle-class women, Jane Austen choose to balance her love of writing and theneed to stick to moral codes by remaining anonymous throughout her career as an author-ity was only just after she died that her name was made public. She also stayed in linewith convention by writing about `safe? subjects. Her stories focused on domestic andemotional matters: family, love and marriage, and her plots generally centred on youngfemale characters learning (eventually) how to be better person. But although Jane Austenused her talent in an extremely modest manner by modern standarts, the point is that sheignored the prejudice against female authors and started to write.In many ways, Jane Austen?s detached, ironic style was an antithesis of the Romantic ideal.Many people have commented on the modernity of her novels. Elizabeth Bowen in `EnglishNovelists? suggests this comment is ?an agreeable way? of saying that ?she is still somedistance ahead of us.?At the same time, as Duckworth goes on to illustrate, Austen?s work has been profitablyexplored in light of recent critical and literary theory, and determined exploration of Austen?srelation to her contemporary novelists and contemporary issues is making possible newunderstanding of her and her work in her time, thus providing new ways of understanding herimportance in the present.Based on this, I?ve analized Austen?s great novels and reflection of the feminism and socialscene in them. I?ve analized how perfectly she desribes England of the time, the socialclasses, the position of the women and the power of the men, which are not so far away fromtoday?s subjects. The aim of the thesis is to clarfy why Austen?s novels which were writtennearly 200 years ago are still very popular.