Çoklu ortamlara dayalı öğretimde paralel tasarım ve görev zorluğunun üniversite öğrencilerinin başarılarına ve bilişsel yüklenmelerine etkisi
- Tez No: 205200
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kılıç, Ebru, 2006, Çoklu Ortamlara Dayalı Öğretimde Paralel Tasarım ve GörevZorluğunun Üniversite Öğrencilerinin Başarılarına ve Bilişsel YüklenmelerineEtkisi, Doktora Tezi, Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nurettin Şimşek, 195 s.ÖZETBu çalışmanın amacı, çoklu ortamlara dayalı öğretimde paralel tasarım vegörev zorluğunun başarı ve bilişsel yüklenmeye etkisini incelemektir.Araştırmanın deneysel süreci 2004-2005 öğretim yılı güz döneminde GaziÜniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi ve Sosyal Bilgiler EğitimiBölümlerinde okuyan toplam 77 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Biri paralel,diğeri paralel olmayan olmak üzere iki ayrı çoklu ortam tasarlanmış veöğrencilerin 38'i paralel, 39'u da paralel olmayan ortamda yer almıştır.Araştırmada, 2 x 4 faktöryel desen kullanılmıştır. Araştırmanın, başarı vebilişsel yüklenme olmak üzere iki bağımlı değişkeni; ortam yapısı ve görevzorluk düzeyi olmak üzere iki de bağımsız değişkeni bulunmaktadır.Araştırmanın bağımlı değişkeni olan bilişsel yüklenme bazı alt amaçlarınsınanmasında bağımsız değişken olarak da kullanılmıştır. Ortam yapısınınparalel ve paralel olmayan şeklinde iki düzeyi, görev zorluk düzeyinin ise çokkolay, kolay, zor ve çok zor olmak üzere dört düzeyi vardır.Araştırmanın alt amaçları doğrultusunda yapılan analiz sonuçlarına göreparalel ve paralel olmayan ortamda çalışan öğrencilerin bilişsel yük puanlarıarasında paralel ortam lehine farklılık olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin çokkolay görevlerle, zor ve çok zor görevlerdeki bilişsel yük puanları arasındakifark anlamlı bulunmuştur. Kolay görevlerle, zor ve çok zor görevlerdeki bilişselyük puanları arasında fark da anlamlı bulunmuştur. Paralel grupta yer alanöğrencilerin genel başarı puanlarının, paralel olmayan grupta yer alanöğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin her bir görevzorluk düzeyinden elde etmiş oldukları başarı puanları, yer aldıkları ortamınyapısına göre paralel grupta yer alan öğrencilerin lehine anlamlı farklılıkgöstermektedir. Paralel ortamda çalışan öğrencilerin genel başarı puanları,bilişsel yüklenme durumlarına göre farklılık göstermemektedir. Ancak paralelolmayan ortamda çalışan öğrencilerin genel başarı puanları, öğrencilerinbilişsel yüklenme durumuna göre farklılık göstermektedir. Paralel ortamdaçalışan öğrencilerin farklı görev zorluk düzeylerindeki başarıları, bilişselyüklenme durumlarına göre sadece kolay görevlerde farklılaşmaktadır. Paralelolmayan ortamda çalışan öğrencilerin farklı görev zorluk düzeylerindekibaşarıları bilişsel yüklenme durumlarına göre kolay, zor ve çok zor görevlerdefarklılaşmaktadır. Öğrencilerin bilişsel yüklenme ve başarı puanlarına dayalıolarak hesaplanan haftalık etkililik puanları, paralel ortam lehine anlamlıfarklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Kilic, Ebru, 2006, Effects Of Parallel Instructional Design and Task DifficultyLevel On University Students? Achievement and Cognitive Load in MultimediaLearning Environment, Doctoral Dissertation, Adviser: Asst. Prof. Dr. NurettinSimsek, 195 p.ABSTRACTThe purpose of this study was to investigate the effects of parallelinstructional design and task difficulty level on achievement and cognitive loadin multimedia learning environment. The study was conducted on 77 studentsfrom Early Childhood Teaching Programme and Social Studies TeachingProgramme at Gazi University, Faculty of Gazi Education in fall semester of2004-2005 academic years. Two multimedia learning environments weredeveloped: the first one used parallel instructional design approach in which38 students studied, the second one used non-parallel instructional designapproach in which 39 students studied.The research is conducted as 2 X 4 factorial design. The dependentvariables of the study were achievement and cognitive load; the independentvariables of the study were environment structure and task difficulty level.Cognitive load was used as an independent variable in testing some researchquestions. Environment structure which was the first factor of study has twolevels and classified as parallel and non-parallel multimedia, task difficultylevel which was the second factor of study had four levels as very easy, easy,difficult and very difficult.As a result of this study, it was found that parallel instructional designdecreased the cognitive overload. The cognitive load scores of students in?very easy? tasks were lower than in ?difficult? and ?very difficult? tasks. Also,the cognitive load scores of students in ?easy tasks? were lower than in?difficult? and ?very difficult? tasks. The overall achievement scores ofstudents in the parallel group were higher than students in the non-parallelgroup. Students? achievement scores in different task difficulty levels in theparallel group were higher than the non-parallel group. There were nosignificant differences between overall achievement scores of students in theparallel group according to the cognitive load level. However, there weresignificant differences between overall achievement scores of students in thenon-parallel group according to the cognitive load level. There was significantdifference between easy task achievement scores of students in the parallelgroup according to the cognitive load level. There was significant differencebetween easy, difficult and very difficult task achievement scores of studentsin the non-parallel group according to the cognitive load level. The weeklyefficiency scores of parallel instructional design which was calculated fromcombining measures of cognitive load and achievement scores were betterthan non-parallel instructional design?s efficiency scores.