Bilişsel davranışçı yaklaşımla ve rol değiştirme tekniğiyle bütünleştirilmiş film terapisi uygulamasının işlevsel olmayan düşüncelere ve iyimserliğe etkisi
The effect of film therapy, integrated with cognitive behavioral approach and tegniqe of role reversal to dysfunctional thoughts and optimism
- Tez No: 205201
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜSTÜN DÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilişsel davranışçı yaklaşımla bütünleştirilmişfilm terapisi ve rol değiştirme uygulamasının üniversite öğrencilerinin işlevselolmayan düşüncelerinin azalmasında ve iyimserliklerinin artmasında etkiliolup olmadığının incelenmesidir.Çalışmaya Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinin Sınıföğretmenliği üçüncü sınıfına devam eden 36 öğrenci katılmıştır. AraştırmadaFonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği (FOTÖ) ve Yaşam Yönelimi Testi(YYT) deney ve kontrol gruplarına uygulama öncesi ve sonrasında ön test veson test olarak uygulanmıştır. Ön test ölçümlerinden sonra deney grubundayer alan 18 kişiyle 10 oturumdan oluşan bilişsel davranışçı yaklaşımlabütünleştirilmiş film terapisi ve rol değiştirme uygulaması gerçekleştirilmiştir.Bu süre içerisinde kontrol grubundaki 18 kişiyle placebo niteliğinde birçalışma yürütülmüştür.Deneysel işlemin sona ermesinden sonra ön test ve son testuygulamasından elde edilen verilerin analizinde 2x2 Split-Plot varyans analizitekniği kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda deney grubunda yer alan bireylerinişlevsel olmayan düşüncelerinde, kontrol grubuna göre anlamlı bir şekildeazalma ve deney grubundaki bireylerin iyimserliklerinde, kontrol grubunagöre anlamlı bir şekilde artma olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of film therapy,integrated with cognitive behavioral approach and technique of role reversal,on dysfunctional thoughts and optimism of undergraduate students. A total of36 undergraduate students, 18 for experimental group and 18 for control group,from University of Ankara, Department of Educational Sciences, participated inthis study. The dysfunctional thoughts and optimism were assesed by the?Dysfunctional Attitudes Scale (DAS)? and ?Life Orientation Test (LOT)?. Thesetwo scales were given to both experimantal and control groups as pre-test andlast-test. Given the pre-test results, film therapy, integrated with cognitivebehavioral appoach and techique of role reversal had lasted for 10 sessions onlyfor experimantal group. The placebo procedure was applied to the control groupsimultanesly. The data were analysed by applying in ANOVA of 2x2 Split-Plotdesign. TUKEY test was applied when the group differences arese.The results demostrated that dysfunctional thoughts of the participants inthe experimental groups were signifi cantly decreased and optimism wassignificantly increased in the same group compared to the control group.