Hatay Cumhuriyeti: Kuruluşu ve anavatana katılışı
Republic of Hatay: Establishment and joining to Turkey
- Tez No: 205225
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVAHİR KAYAM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Konu üç bölümde incelenmiştir. Giriş bölümünde; genel anlamda Hatay bölgesinintarihçesi ve bu bölgenin önemi üzerinde durduktan sonra birinci bölümde HatayCumhuriyetinin kuruluşuna kadar gelişen olaylar, değişen dünya dengeleri ve Hatay'ınanavatana katılışına etkileri anlatıldı.kinci bölümde; Hatay Cumhuriyeti'nin kuruluş çalışmaları, seçimlerin yapılması ve yeniCumhuriyetin kuruluşu anlatılmaya çalışılırken, son bölümde ise yeni kurulan devletteyürütülen faaliyetler ve Hatay Cumhuriyeti'nin sona ermesi, aynı zamanda Hatay'ınTürkiye'ye katılışı açıklanmıştır.Birinci Dünya Savaşı sırasında ngiltere ve Fransa, Osmanlıların elinde bulunan bölgeleriSykes- Picot Andlaşmasıyla aralarında gizlice paylaşmış ve savaş sonrası Suriye Fransızlaraverilmişti.Bu sırada Fransızlarla, Hatay'ın geleceğini belirleyen Ankara Andlaşması imzalanmış, buantlaşmayla orada yaşayan halka özel bir idare kurmak şartıyla bölge Fransızlara bırakılmıştı.O günün şartları içinde daha fazlası yapılamazdı.1921- 1939 yılları arasında buradaki halkın sürekli çalışmaları ve Türkiye'nin desteğiyleHatay, önce Suriye'den ayrı bir varlık olmuş, sonra bağımsız bir devlet haline gelmiştir. Budevlet her anlamda Türkiye'nin desteğini almış, en sonunda da 1939 yazında meclis kararıylaTürkiye'ye katılmıştır.Suriye, hukuksal ve siyasi açıdan hiçbir tartışmaya mahal bırakmayacak derecede açık bukonuyu, daha sonra, tamamen iç politikasının gereği olarak bir sorun kabul etmiş ve bukonuyu hükümet politikalarına malzeme yapmıştır. Oysa uluslar arası platformda aslındakonu çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The case is studied in 3 parts. After emphasizing the history and importance of Hatay inthe part of introduction, the events developed until the establishment of Republic of Hatay,the balances of changing world and their results are told in first part.While studies of establishment of Hatay, realizing the elections and establishment ofRepublic of Hatay are tried to tell in second part, activities in new government, finishing ofthis government and at the same time joining of Hatay to Turkey are explained in last part.During the First World War England and France shared the regions belong to OttomanEmpire by Sykes- Picot Agreement secretly and after the war Syria was given to France.During that period Ankara Agreement was signed with France and this provided the rightof build an apart administration from Syria to the society of Hatay. And Hatay was given toFrance by this situation. This is the most efficient way in the bad condition of those days.Between the years of 1921- 1939, with the continual efforts of the Hatay?s society and thesupport of Turkiye, Hatay became an apart existence from Syria, then independentgovernment and finally decided to join to Turkey.Syria thougt this situation which was clear as a problem because of its inter policy andused this case in its government policies.