Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ışığında ortak girişimler
Joint ventures according to foreign direct investments
- Tez No: 205224
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET HÜSEYİN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küreselleşmenin hız kazandığı 21.yy bilgi çağında, ekonomik, politik, gelir düzeylerive sosyal yapıları birbirinden farklılık gösteren ülkeler, daha hızlı büyüme ve kalkınma çabasıiçine girmişlerdir. Gelişmiş ülkelerin sanayileşmesine paralel olarak geliştirdikleri teknolojive sermaye oluşumu, ulusal sınırların dışına çıkmış, üretim, yönetim ve pazarlama yönündenuluslararası yapıya kavuşmuştur. Gelişmiş ülkeler arasında oluşan bu yapı, bu ülkeleri yenipazar arayışlarına yöneltmiştir. Bu ülkelerden bazılarının hammadde, işgücü gibi çeşitliyabancı kaynaklara bağımlı olmaları da yabancı sermaye yatırımı gerçekleştiren ülkelerin, buülkelerdeki faaliyetlerinin gelişmesine neden olmuştur. Bu çalışmada öncelikle doğrudanyabancı sermaye yatırımları hakkında bilgi verilmiş ve daha sonra da doğrudan yabancısermaye yatırımcılarının bu yatırımlarını neden ortak girişim kurarak gerçekleştirmeeğiliminde oldukları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21.?th century called Knowledge Age, the countries that have variousspeciality in economical, political, income rates and social structure started to endeavor forfast growth and development. According to parallelism of industrialization of developedcountries, their technology and capital structure went out of the national borders and they hadan international structure in manufacture, management and marketing. The new structure inthe developed countries directed them for new markets. The reason that some of the countriesare addicted to foreign source like raw materials and manpower, make the foreign investorcountries to invest in that countries. In this thesis, primarily knowledge about foreign directinvestment had been given then it tried to be justified why these invetments are carried out asjoint ventures.