Balkan konferansları bağlamında Türkiye Bulgaristan ilişkileri
Turkish Bulgarian relationship in the contex of Balkan Conferences
- Tez No: 205226
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEVAHİR KAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bulgaristan ile Osmanlı Devleti arasındaki ilişkiler Bulgaristan'ın OsmanlıDevletinden 1878'de bağımsızlığını ilan etmesi ile başlamıştır. Bulgaristan ve OsmanlıDevleti aynı ittifak içinde Birinci Dünya Savaşı'na girmiş ve iki devlet aynı kaderipaylaşmıştır. Osmanlı Devleti Sevr Anlaşmasını imzalarken Bulgaristan da NeullyAnlaşmasını imzalamıştır.Milli mücadele döneminde Bulgaristan, Türk milli mücadelesini Türkiye ile savaşanYunanistan'ın yenilmesi durumunda Bulgaristan'ın Doğu Trakya'da bazı bölgeleritopraklarına katma ihtimalinden dolayı desteklemiştir. Bunun yanında Bulgaristan'daTürklere karşı oluşan olumlu havada Sofya Ataşemiliterliği (Askeri Ataşeliği) esnasındaMustafa Kemal'in, Bulgar halkını tanımış ve buradaki Türklerin örgütlenmelerini sağlamışolması da etkilidir. Cumhuriyet'in ilanından sonra Türkiye ile Bulgaristan 18 Ekim 1925'deDostluk Anlaşması imzalamıştır. Türkiye'nin Yunanistan'la da ilişkilerinin bozulmasınedeniyle 6 Mart 1929'da Bulgaristan ile Tarafsızlık ve Uzlaşma Anlaşması imzalanmıştır.Türkiye'nin 18 Temmuz 1932'de Milletler Cemiyeti'ne girmesi Balkan Devletlerinide yakınlaştırmış, 1929'da ilk defa ortaya atılan Balkan Birliği düşüncesi Balkan Paktı olarakbu yıldan itibaren konuşulmaya başlamıştır. Pakta giden yolda Balkan Konferansları 1930yılından itibaren dört konferans olarak icra edilmiş, müteakibinde Balkan Paktı imzalanmıştır.Balkan Konferansları, Ekim 1930'da Atina'da toplanan Birinci, Ekim 1931'de stanbul'datoplanan kinci Balkan konferansları ile sürmüştür. Fakat Ekim 1932'de Bulgaristan azınlıklarsorunu yüzünden Üçüncü Balkan Konferansı'nı terk etmiştir. Kasım 1933'de Selanik'tetoplanan Dördüncü Balkan Konferansından sonra Balkan Paktı imzalanmış fakat Bulgaristanbu paktın dışında kalmıştır.Sonuç itibari ile Balkan Konferansları Türkiye Cumhuriyeti'nin öncülüğündeBalkanlarda bir birlik düşüncesini ortaya atmış fakat Bulgaristan'ın politikası nedeniyle birlikdüzeyine ulaşamadan Yunanistan başta olmak üzere diğer ülkeler arasında bir paktlasonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Relations between Bulgaria and Ottoman State begin with announcement ofindependence of Bulgaria in 1878. Bulgaria and Ottoman State were take part in First WorldWar in the same alliance. While Ottoman State signed The Sevres Agreement, Bulgariasigned The Neully Agreement.In the period of National War, Bulgaria supported Turkish Government to take someareas on East Trakya if Greece was beaten by Turks. Beside this reason Military Attachementof Mustafa Kemal influenced the relations because he had recognized Bulgars, associatedwith them and associated the Turks among each other. Mustafa Kemal, via the reportsbroadcasted here, notified Ottoman Government about the attitude of Bulgaria for bothOttoman State and other countries along the First World War. After the announcement ofRepublic Of Turkey, Turkey and Bulgaria signed Friendship Agreement in 18 September1925. Along this period Bulgaria denoted that It wants to amplify its borders, make theAlbanians and Macedonians independent from Greece and Romania and relations got worseonce more. Because Turkish relations also with Greece was getting worse, in order not to belonely on arena of Balkan politics Turkey followed a compromitive politic for Bulgaria andsigned Impartiality and Compromise Agreement with Bulgaria in 6 March 1929.Attend of Turkey to the United Nations made the Balkan States come closer. BalkanPact opinion, which talked first in 1929, has been discussed from now on. On the way ofsigning the Pact, Balkan Conferences performed as four conferences hence 1930, then thePact signed. Balkan Pacts continued by first October 1930 in Athens and second October1931 in Istanbul. But in September 1932 Bulgaria left Third Balkan Conference because ofthe minority problems. On the Forth Balkan Conference some affords are expended to makeBulgaria leave revisionist opinions in Salonica, November 1933. Then Balkan Pact signed butBulgaria remained out of the Pact. A Balkan Pact includes Bulgaria or at least some jointagreements wanted to be signed but Bulgaria didn?t signed since Bulgaria believed inchanging the borders needs of revisionist politics.As a result Balkan Conferences, at the lead of Turkish Republic, brought up a unityopinion in Balkans but Because of the Bulgarian politics they resulted by a Pact that couldn?tbe a Balkan Union.