Aydın Sancağı 1845-1914 (sosyal, ekonomik, ,idari, kültürel durum )
- Tez No: 205235
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Co rafi açıdan oldukça uygun bir konumda bulunan Aydın Sanca ı, buözelli iyle eski ça lardan itibaren önemli yerle imlere sahip oldu. Aydın Sanca ı'ndayüzyıl ortasında Güzelhisar, Tire ve Nazilli gibi üç“büyük”kent ve ticari toplanmamerkezinin varlı ından söz edilebilir. Demiryolunun i lemeye ba lamasından önceyollar içe dönük ekonomik ili kilerin bir kanıtı olarak örümcek a ına benzer biryapılanma içindedir. Ancak kapitalist ekonomik ili kilerin ve aynı zamanda damodernle menin somut örneklerinden biri olan demiryolunun bölgede yarattı ıdönü üm yolları da yer yer farklıla tırdıSancak genelinde yüzyılın sonunda kalabalıkla an bir nüfus söz konusudur.Nüfusun artı ı kentsel geli me üzerinde kentin fiziksel anlamda büyümesi iledo rudan ili kilidir. Aydın Sanca ı sakinleri arasında gözlenen etnik-mesleki ayrı ımtoplumsal i bölümünün parçası olarak geli mi biraz da tesadüfi bir yapılanmadırBölgedeki ekonomi büyük ölçüde tarım kaynaklıdır. Tarımın temel üretim birimi BatıAnadolu genelinde oldu u gibi, kendi topra ının sahibi küçük üreticidir. Üretiminingeli mesinde iç dinamiklerin de etkisi göz ardı edilemez.Bölgedeki önemli dinamiklerden biri de dı kaynaklı ekonomik sistemlerdir.Bunun etkisiyle XIX. yüzyılda tarım, ticari talepleri kar ılamak üzere pazarili kilerine cevap vererek ticarile ti. Ticari a , daha büyük pazarların da ihtiyaçlarınaçe itli biçimlerde cevap verebilecek bir yapıya bürünmeye ba ladı.Yeni ekillenen ekonomik ili kiler seçkin grup yarattı. XIX. yüzyılın ikinciyarısında toplumun gerçeklerinden biridir. Kapitalist ili kilerin gittikçe yayılmasıbölgedeki gelir da ılımının adaletsizle mesine katkıda bulundu. Kentler de i imsürecinin etkilerinin net olarak gözlendi i yerler oldular ve toplumun politik kültürüdünyadaki geli melerden etkilendi.
Özet (Çeviri)
Located in a suitable geographical location, Aydın Sanca ı has always been animportant place for settlements since old ages. In the middle of the century,?big? cities like Güzelhisar, Tire and Nazilli might be considered as center oftrade. Before the construction of railways, the spider web like formation ofroads was the evidence of intra-economic relations. But the construction ofrailways, as the sign of capitalist economic relations and modernization, led atransformation of the area in which the roads were also changed.At the end of the century there was an increase in population around Sancak.This increase was directly in parallel with the development and enlargement ofthe city. The ethnic-occupational differentiation among the inhabitants of AydınSanca ı developed by chance as a result of social work distribution.Agriculture was a major economic system in the area. The basic unit ofagriculture, like many places in western Anatolia, was the small farmer whohad his own land.Another major force in the region was the foreign based economic system. As aresult of this, the agriculture became commercialized much in order to meet thedemand of trade and market in the nineteenth century. The trade network alsotransformed into a new formation which was to meet the demand of largermarkets.The newly structured economic relations created new elite which becamea reality in the second half of nineteenth century. The increase and expansionof capitalist relations contributed negatively to the distribution of income in theregion. The cities became the areas where the effects of the transformationprocess are clearly noted and the political culture of society was affected fromthe developments abroad.