Tanzimat Döneminde Biga Sancağı Yörükleri (1840-1845)
The Yuruks in Biga Sanjak during the Tanzimat Period(1840-1845)
- Tez No: 476409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Osmanlı Devleti kuruluş yıllarından itibaren yeni fethedilmiş yerlere, bölgenin güvenliğini, asayişini ve imarını sağlamak için Yörükleri ve Türkmenleri iskân ettirmiştir. Biga Sancağı da Yörüklerin ve Türkmenlerin iskân edildiği Batı Anadolu'daki önemli bölgelerden biridir. 14. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı hâkimiyetine girmiş olan Biga bölgesinde, Yörükler ve Türkmenlerle ilgili bilgileri ilk olarak 16. yüzyıl tahrir defterlerinde görmekteyiz. 19. yüzyılda ise Biga Sancağı'nın kazalarında mevcut olan Yörük-Türkmen cemaatleri hakkında temettuat ve nüfus defterlerinden bilgi edinmek mümkündür. Sancakta Yörük-Türkmen cemaatleri arasında Akçakoyunlu, Karakocalı, Köseler, Davulcu, Kıldonlu, Kaşıkçı Perakendesi, Köse, İncekli, Minhak, Purnar, Kirlikubaş, Peşkirli, Tuzla Perakendesi, Kaşıkçı, Arab, Badılı, Mendehura, Tablcı, Dereköylü, Sepetci, Vakf, Kehlüvanlı, Menamuk, Karaaşık, Sakbaş, Tavilci'nin yanı sıra Küçükburun, Karadağ, İtmekli ve Aydın Yörükânları bulunmaktadır. Bunlardan en fazla nüfusa Karakocalı, Kıldonlu, Purnar ve İncekli cemaatleri sahiptir. Sancak genelinde Yörük-Türkmen nüfusunun en fazla olduğu kaza ise Ezine'dir. İktisadî hayatları genel olarak hayvancılığa dayanan Yörük-Türkmen cemaatleri daha çok küçükbaş hayvancılıkla ilgilenmişlerdir. Ayrıca tarımla da uğraşan bu konar-göçerler buğday, arpa, çavdar, yulaf, burçak, nohut, mercimek, tütün, bostan gibi ürünlerin ziraatı ile meşgul olmuşlardır. Bununla birlikte, Ezine Kazası Yörüklerinin ve Türkmenlerinin tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde ön planda olduğunu görmekteyiz. Ayrıca sancaktaki Yörüklerin ve Türkmenlerin sahip oldukları emlaklar, gelirler ve ödedikleri vergiler de iktisadî hayat içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. İdarî teşkilatları ve sosyal hayatları kapsamında Yörüklerin ve Türkmenlerin birbirleriyle, yerleşik halkla, devlet ve taşra yöneticileriyle olan ilişkilerinde yönetim sorunları, vergi meselesi, askerlik, toplumun huzurunu bozan hırsızlık ve eşkıyalık gibi olaylar yaşadıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Starting from the time of its foundation, the Ottoman Empire has settled Yuruks and Turkmens to newly conquered locations in order to maintain the region's security, order and development. The Sanjak of Biga has been one of the significant regions in Western Anatolia where Yuruks and Turkmens were settled. We can see the earliest data regarding the Yuruks and Turkmens in the region of Biga, which was brought under Ottoman rule in the second half of the 14th century, in 16th century tahrir registers. For the 19th century, it is possible to obtain information regarding the Yuruk-Turkmen communities living in the kaza districts of the Sanjak of Biga from temettuat and population registers. Among the Yuruk-Turkmen communities in the sanjak were Akçakoyunlu, Karakocalı, Köseler, Davulcu, Kıldonlu, Kaşıkçı Perakendesi, Köse, İncekli, Minhak, Purnar, Kirlikubaş, Peşkirli, Tuzla Perakendesi, Kaşıkçı, Arab, Badılı, Mendehura, Tablcı, Dereköylü, Sepetci, Vakf, Kehlüvanlı, Menamuk, Karaaşık, Sakbaş and Tavilci, as well as the Yuruks of Küçükburun, Karadağ, İtmekli and Aydın. Among these, the communities of Karakocalı, Kıldonlu, Purnar and İncekli possessed the biggest population. Throughout the sanjak, the district where Yuruk-Turkmen population was the highest was Ezine. Yuruk-Turkmen communities, whose economic lives were generally based on animal husbandry, were usually dealing with sheep and goat breeding. Also dealing with agriculture, these nomads engaged in with the cultivation of products such as wheat, barley, rye, oat, vetch, chickpea, lentil, tobacco and watermelon. However, we see that the Yuruks and Turkmens of the District of Ezine were in the forefront of agricultural and animal husbandry activities. Real estates and incomes possessed by the Yuruks and Turkmens in the sanjak, as well as the taxes paid by them, also held an important place in their economic life. Within the context of their administrative organization and social lives, it can be seen that in their relations between themselves, the settled population, imperial administrators and rural administrators, the Yuruks and Turkmens experienced administrative problems, problems of taxation and military service, as well as incidents that disrupted public peace such as theft and banditry.