Liselerde öğrenme iklimine ilişkin yönetici, öğretmen, veli ve öğrenci görüşleri (Manisa örneği)
The perceptions of school principals, teachers, parents and students about the learning climate in high schools (the sample of Manisa city)
- Tez No: 205234
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ TONBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırma genel, meslek ve Anadolu liselerinde yöneticilerin, öğretmenlerin,öğrencilerin ve velilerin okullarındaki öğrenme iklimine ilişkin algılarının belirlenmesiamacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır.Manisa il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı genel, meslek veAnadolu liseleri örneklemi oluşturmaktadır. Araştırma için ihtiyaç duyulan veriler,Lincoln Public Okulları tarafından geliştirilen ?Öğrenme klimi? adlı ölçek iletoplanmıştır.Veriler, SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın verilerininanalizinde t-testi, F testi (One way Anova) ve Scheffée Anlamlılık testi kullanılmıştır.Araştırma bulguları aşağıdaki gibidir:1. Yöneticilerin öğrenme iklimine ilişkin görüşleri öğretmenlere göre daha olumludur.2. Yöneticiler, ?Güvenlik?, ?Olanaklar, Kaynaklar ve Çevre? ile ?Yönetim SüreçlerineKatılım? gibi alt boyutlarda öğretmen ve velilere göre daha olumlu düşünceiçerisindedirler.3. Kadın öğretmenlerin öğrenme iklimi ile ilgili görüşleri erkek öğretmenlere göre dahaolumludur.4. Lise I ve lise II sınıf düzeyinde çocukları olan velilerin öğrenme iklimi ile ilgiligörüşleri lise III. sınıfta öğrencileri olan velilere göre daha olumludur.5. Anadolu liseleri yönetici, öğretmen ve velilerinin okullarındaki öğrenme iklimi ileilgili genel ve meslek liselerindekilere göre daha olumlu görüş bildirdiklerigörülmektedir.6. Sosyo-ekonomik çevre düzeyi değişkenine göre katılımcılar arasında anlamlı bir farkbulunmuştur. Farklılık sosyo-ekonomik seviyesi orta ve yüksek okulların lehinedir.7. Yönetici, öğretmen ve velilerin okullarının çevredeki saygınlık düzeyi değişkeninegöre görüşlerinin anlamlı farklılık gösterdiği görülmektedir. Farklılık çevredekisaygınlık düzeyi yüksek olan okulların lehinedir8. Velilerin müfredat alt boyutuna ilişkin görüşlerinin, öğretmenlere göre daha olumluolduğu görülmektedir.9. Lise I ve lise II sınıfta okuyan öğrencilerin öğrenme iklimi ile ilgili görüşleri lise III.sınıfta okuyan öğrencilere göre daha olumludur.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study in order to determine the perceptions of schoolprincipals, teachers, students and their parents about the learning climate in theirschools.Nine high school principals, the teachers and students in these schools and the parentsconstituted the sample.The data has been collected by the ?Learning Climate? scale developed by the LincolnPublic Schools.In the data analysis, t-test, F testi (One way Anova) and Scheffée significant test havebeen used.The conclusions are as follow:1. The learning climate perceptions of the principals are more positive than the teachers.2. The perceptions of the principals about the dimensions; ?Safety?, ?Facilities,Resources and Environment? and ?Governance? are more positive than the teachersand parents.3. The perceptions of the women teachers are more positive than the men teachers.4. The parents having children in the first and second classes think more positive aboutthe learning climate in their schools according to the parents having children in thelast class.5. The principals, teachers and the parents of Anatolian high schools think more positiveabout the learning climate of their schools according to the other types of highschools.6. The schools having ?medium? and ?high? socio-economic status are more positiveabout the learning climate of their schools.7. The schools having ?high? respect level are more positive about the learning climateof their schools.8. The perceptions of the parents about the ?Curriculum? dimension are more positiveaccording to the teachers.9. The perceptions of the students in the first and second classes are more positive thanthe students in the last class.