Ahmet Ferit Tek'in hayatı, siyasi faaliyetleri ve fikirleri
Ahmet Ferit Tek's life, political activities and ideas
- Tez No: 205245
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZGİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
7 Mart 1878'de, Bursa'da, doğan Ahmet Ferit,II. Meşrutiyet ve Cumhuriyet devirlerimizin en seçkin simalarından biridir. Fransa'da tahsiliesnasında siyasete giren Ahmet Ferit Tek, 1908 yılında Meşrutiyet'in ilanından sonra ülkeyedönerek 1908-1913 tarihleri arasında Mülkiye Mektebi 18. asır siyasi tarih muallimliği yaptı.Dâhiliye Encümenine Azası olarak İdare-yi Umumiye-yi Vilayet ve İdare-yi Hususiye-yiVilayet Kanunlarını hazırladı. 1912 tarihinde Milli Meşrutiyet Fırkası'nı kurdu, aynı yılpartinin yayın organı olarak İfham gazetesini çıkardı. İttihad ve Terakki Hükümeti'nieleştirmesi üzerine 1914-1917 yıllarında sırasıyla Bursa, Sinop ve Bilecik'e sürgün olarakgönderildi. Dönüşünde Damad Ferit Paşa'nın II. Kabinesinde, Mayıs 1919-Temmuz 1919tarihleri arasında Nafıa Nazırı oldu. 9 Aralık 1919'da Milli Türk Fırkası'nı kurdu. 30 Mayıs1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne katıldı. 18 Temmuz 1920 tarihinde MaliyeVekilliği uhdesine verildi. İcra Vekilleri Heyetinin 26 Ekim 1921 tarihli kararıyla, Paristemsilciliğine atandı daha sonra Lozan görüşmelerine katıldı. 30 Ekim 1923'te kurulan İsmetPaşa'nın ilk Cumhuriyet Kabinesinde, ilk Dâhiliye Vekili oldu. Bu görevi sırasında 150'liklerlistesi ile 1924 yılında Köy Kanununu hazırladı. 6 Mayıs 1925-1932 tarihleri arasındaLondra, 1932-1939 tarihleri arasında Varşova, 1939-1943 tarihleri arasında TokyoBüyükelçiliği görevlerinde bulundu. 25 Kasım 1971'de, vefat etti.
Özet (Çeviri)
Ahmet Ferit TEK is one of the mostdistinguished person for The Second Constitution and Republican era, born on March 7th,1878 in Bursa. He attended his political life while his education in France after proclaimingThe Second Constitution and coming back the country, he worked as a history teacher for 18thcentury political history at Political Sciences School between 1908 and 1913. He constituted?General Province Administration? and ?Private Province Administration? Laws as a memberof interior board. He established ?National Constitution Party? and published ?IfhamNewspaper? as publishing organ of the party in 1912. He exiled to Bursa, Sinop and Bilecikrespectively between 1914 and 1917, after criticizing ?Union and Progress Party?. In hisreturning, he took part in Damat Ferit Pasha?s The Second Cabinet as ?Ministry of PublicWorks? between May and July 1919. He established ?National Turkish Party? on December9th, 1919. He attended ?Turkish Grand National Assembly? on May 30th, 1920. He undertookthe responsibility of ?Ministry of Finance? on July 18th, 1920. By the decision of governmenton October 26th, 1921, assigned Paris representative and then attended ?LausanneConference?. He performed as ?Ministry of Interior?. In the Ismet Pasha?s the first republicancabinet, established on October 30th, 1923. He prepared ?The List of 150?s? and ?The Law ofVillage? during in his duty. He worked as an ambassador in London between 1925 and 1932,in Warshowa between 1932 and 1939, in Tokyo between 1939 and 1943. He died onNovember 25th, 1971.