Yerleşik olan ve olmayan ailelerde çocuk istismarı yaygınlığının incelenmesi
Study on penetration of child abuse in settled and unsettled families
  1. Tez No: 205246
  2. Yazar: AYLA ÇAĞLARIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEYDA AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZETÇocuk istismarının, yaygınlı ının hemen her toplumda son yıllarda arttı ıbelirtilmektedir. Çocukluk döneminde ya anan istismar ve ihmalin sonrasındaki geli imdönemlerini olumsuz etkilemesi, konuyu geli im açısından önemli kılmaktadır. stismar,hem bir stres kayna ı hem de etkileri uzun süren bir olgudur. Özellikle stressetkenleriyle ba edilmesinde 'sosyal deste in' ya am süreçlerindeki olumlu etkisibulunmu tur. Buradan hareketle, bu ara tırmada, çocuk istismarı ile sosyal destekarasındaki ili ki incelenmi tir. Ayrıca çocuk istismarıyla ili kili risk faktörleri veözellikle de sosyal destek ele alınmı tır.Yurt dı ında sosyal deste in çocuk istismarı üzerindeki etkilerini inceleyenara tırmalarda, sosyal deste in, önemli bir stresle ba etme mekanizması gibi i levgörmesinden dolayı çocuk istismarının görülme sıklı ını azaltan yönü oldu ubulunmu tur. Konuyla ilgili bazı ara tırmalarda, asker ailelerinde çocuk istismarınınyaygınlı ı incelenmi tir. Bu ailelerde akrabalarından uzakta ya amaları nedeniyle çocukistismarının, sivil ailelere göre daha sık görüldü ü saptanmı tır.Yapılan bu ara tırmada da sosyal destek kaynaklarının kısıtlı oldu u dü ünülenasker ailesi çocuklarının, istismar ve sosyal destek düzeyleri sivil aile çocukları 'ilekar ıla tırılarak incelenmi tir. Veriler, Ki isel Bilgi Formu, Çocukluk ÖrselenmeYa antıları Ölçe i ve Çocuklar çin Sosyal Destek Ölçe i ile toplanmı tır. 98 asker ve97 sivil aile çocu undan olu an örneklem üzerinde yapılan bu çalı mada elde edilenbulgular, yurt dı ında yapılan ara tırmalardan farklı bir sonuç ortaya koymu tur.Ara tırmamızda asker ailesi çocuklarının, sivil aile çocukları kadar sosyal destekimkanına sahip oldukları ve sivil aile çocuklarından daha az istismara maruz kaldıklarıbulunmu tur.Ara tırmamızda ayrıca, sosyal destek ile çocuk istismarı arasında anlamlı ve tersyönde biri ili ki bulunmu tur. Sosyal destek arttıkça, çocuk istismarı azalmaktadır.E itim ve gelir düzeyleri bakımından asker ailelerinin daha üst düzeyde olduklarısaptanmı tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIt has been pointed out that child abuse has increased in almost every nationrecently. The issue is of considerable importance for a child?s development since abuseand neglect in childhood adversely affect subsequent development periods of the child.Abuse not only leads to stress but also has long-term effects. ?Social Support? is foundto have a favorable influence particularly on stress in life. In this work, the relationbetween child abuse and social support is taken into consideration starting out at thispoint. In addition, risk factors related to child abuse is discussed.Research carried out abroad on the effects of social support on child abuse haverevealed that social support, serving as an anti-stress mechanism, has reduced theincidence of child abuse. Child abuse in military families has also been studied and itwas found to be more common in these families compared to civilian families becausethey lived away from relatives.In this study, children in military families, who are considered to have limitedsocial support, are compared with children in civilian families with regard to socialsupport and abuse levels. The data have been collected by means of PersonalInformation Form, Childhood Trauma Questionnaire and Scale of Social Support for theChildren. This study was carried out on 98 military and 97 civilian families and presentsdifferent findings from those undertaken abroad. The conclusion of the study is thatchildren in the military families had social support equal to those in the civilianfamilies, and that the latter were abused less.Furthermore, our study has revealed that there is a significant inverse relationbetween social support and child abuse: the more social support, the less child abuse. Inaddition, military families are found to rate higher for education and income levels.