XIX. yüzyılın sonları XX. yüzyılın başlarında Aydın vilayetindeki hapishaneler
The Prisons of province of Aydın at the end of the nineteenth century and in the beginning of the twentieth century
- Tez No: 205257
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SÜRGEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
TÜRKÇE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük):(TÜB TAK/TURDOK' un Abstrakt Hazırlama Kılavuzunu kullanınız.)XIX. YÜZYILIN SONLARI XX. YÜZYILIN BAŞLARINDA AYDIN V LAYET 'NDEKHAP SHANELERUFUK ADAKBu çalışma, bedene yönelik ceza infazından hapishaneye doğru ilerleyen süreçtehapishanelerin, Osmanlı mparatorluğu'nun gündemindeki yerini ve özellikle de AydınVilayeti'ndeki durumunu ele almaktadır. Çalışmada, XIX. yüzyılda Osmanlı mparatorluğu'ndakimodernleşme hareketinin hapishaneleri ne şekilde etkilediği ve taşra hapishanelerinin merkezegöre ne şekilde yapılandığı incelenmiştir.XIX. yüzyıl sonları ve XX. yüzyıl başlarındaki Aydın Vilayeti'ndeki hapishaneleri ele alan buçalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, hapishanenin tarihine genel bir bakış,Osmanlı ceza hukuku ve Osmanlı hapishanelerinin yapılanması anlatılmıştır. kinci bölümde,Aydın Vilayeti'ndeki hapishaneler, üçüncü bölümde ise bu hapishanelerdeki mahkumlar vehapishane çalışanları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
NG L ZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) :THE PRISONS OF PROVINCE OF AYDIN AT THE END OF THE NINETEENTHCENTURY AND IN THE BEGINNING OF THE TWENTIETH CENTURYUFUK ADAKThis work deals with the place of the prisons in the Ottoman Empire?s agenda throughout theprocess leading from corporal punishment to the formation of prisons and especially with thecondition in the province of Aydin. In the study, it has been examined that what ways themodernization movement in the Ottoman Empire effected prisons and how local prisons had beenconstructed according to center in the nineteenth century.The work which discusses the prisons of province of Aydin at the end of the nineteenthcentury and in the beginning of the twentieth century is composed of three chapter. In the firstchapter, in a general view of history of prisons, the Ottoman criminal code and the structure of theOttoman prisons have been explained. In the second chapter, the prisons of province of Aydin andin the third chapter, prisoners and personnel of these prisons have been explained.