Klazomenai'deki M.Ö.4. yüzyıl yerleşimi
The Settlement dated to the 4th century bc at Klazomenai
- Tez No: 205258
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR E. ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 636
Özet
Khyton'daki M.ö. 4. yüzyıl yerleşimi, Limantepe'nin güney eteklerini kapsayacakşekilde, doğu-batı yönünde uzanan bir aks üzerinde, oldukça geniş ve düz bir araziye inşaedilmiştir. Alanın genişliği ve yerleşimin kuruluşu aşamasındaki nüfusunun oranı, insulalarınoldukça geniş tutulmasına neden olmuştur. Modern yapıların izin verdiği alanlarda yapılankazı çalışmaları sonucunda, 7 insula ve bu insulalar kapsamında 18 evin varlığına işaretedebilecek kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Bunun yanında elimizdeki mevcut bilgilerle,yerleşimde doğu-batı doğrultusunda en az altı ve kuzey-güney doğrultusunda en az üçinsulanın varlığı bilinmektedir. Kazılan alanlarda tüm sınırları ile bir insulayı görmek henüzmümkün olmamaktadır. Ancak 1 numaralı insulanın kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerininsaptanmış olması, insulaların ve dolayısıyla evlerin genişliğinin belirlenmesinisağlamaktadır. nsulaların uzunlukları ise henüz belirlenememiştir. Mevcut halleriyleinsulalar geniş kenarlarında iki, uzun kenarlarında ise üç ev barındırmaktadırlar. Eldekiveriler ışığında, insulaların genişliği 27.60m., uzunluğu ise 75.40 m. kadardır. Yerleşimde,sadece beş sokağın varlığı saptanabilmiştir. Kuzey -güney aksında dört (KG-6, KG-9, KG-10 ve KG-15 no.lu ) doğu-batı aksında ise bir (DB2) sokağın ancak küçük bir bölümükazılabilmiştir. Sokakların genişliği 3.86 m. dir. nsulalarda, 2x3 düzeninde 6 evbulunmaktadır. Evler 340 m² yüzölçümündedir ve prostaslı ev planına sahiptirler.
Özet (Çeviri)
The settlement dated to the 4th century BC at Khyton was founded on an expansive flatland extending on an east-west axis that covers the entire southern slope of Limantepe. Fairlylarge insulae were designated due to the vastness of the land and the dense population duringthe foundation era. The excavations in the area that remained safe from the modernstructuring revealed 7 insulae and 18 houses. In addition there is also evidence indicating thepresence of at least six more insulae extending on east-west axis and three more on the south-north axis. The excavations didnot reveal the full borders of an insulae, however since thenortheastern and the northwestern corners of insula no:1 were determined the width of aninsula can be calculated as well as the width of the houses. The length of the houses cannotbe estimated. The present remains of an insula include 2 houses on the width and threehouses on the length. On the basis of these evidence the width of the insulae is estimated as27.60 m. and the length as 75.40 m. Only five streets were determined in the settlementwhich are KG-6, KG-9, KG-10 and KG-15 on North- South axis and DB2 on East-Westaxis. The width of the streets is 3.86 m. Each insula included 2 by 3, six houses and eachhouse was 340 m2 and prostas planned.