Türkiye'de çocuk yazını ürünlerinde eğitbilimsel göstergeler
The Pedagogical signs of children's literature in Turkey
  1. Tez No: 205432
  2. Yazar: EDA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. AHMET ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZ[ÖZÇELİK, Eda]. [Türkiye'de Çocuk Yazını Ürünlerinde Eğitbilimsel Göstergeler], [YüksekLisans], Samsun, [2007]Çalışmamız, çocuk yazınında şimdiye dek ele alınmamış bir kavram üzerine biçimlendi.Bu kavram ?eğitbilimsel gösterge?ydi. Çocuk yazını geniş bir çalışma alanı çıkardıkarşımıza. Çalışmanın konusunu seçerken Türkiye'deki tüm çocuk kitaplarını işin içinekatmayı hiç düşünmedik. Net ve kesin bir ifade ile ilk koşulumuzun ?yazınsallık?olduğunu ortaya koyduk. Çünkü yazın denince dilin üst düzey kullanımı, anlamınkatmanlılığı ve yorumu söz konusu idi. Yorumlanacak bir şey varsa ortada, mutlakaanlatılan bir şey de olmalıdır. Bu da çalışmanın eğitbilimsel yanıyla örtüşüyordu.Günümüze değin Türkiye'de oluşturulmuş çocuk yazını ürünleri, gereçlerimiz oldu.Yapıtlarda yer alan eğitbilimsel göstergeler ve yazınsal değer göz önüne alınarak, seçilenotuzun üzerinde yapıt incelendi; göstergebilimsel bir gözle değerlendirildi. Belirlenen herbir eğitbilimsel göstergenin, gelişimin hangi alanına yönelik olduğu açıklamalarıylaçalışmamızda yer aldı. Çocuk yazını ürünlerinde öne çıkan eğitbilimsel göstergeler veeğitbilimsel önce çözümlenerek, ardından da yorumlanıp bireşime gidilerekdeğerlendirilmeye çalışıldı. Ulaşılan, çocukların yazınsal ürünler aracılığıylakazandıklarıydı.Araştırmanın Temel Kavramları?Türkiye'de Çocuk Yazını Ürünlerinde Eğitbilimsel Göstergeler? adlı bu çalışmanınseçilen temel kavramları, ?çocuk yazını?, ?eğitbilim?, ?gösterge?, ?gönderge?,?eğitbilimsel gösterge?, ?gelişim alanları?; ?bilişsel, duyuşsal, devinişsel gösterge?olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOur study is based on a concept which has not been studied before in children?sliterature. This concept is a pedagogical sign. Literature for children is in a largeworking area. We have not included all of the children?s boks in our study. Our firstaim is definitely literary. Because literature means the use of language with differentsenses. If there is something then there must be something to be told. The philosophyis related with the pedagogical aspect of the study.The products of children?s literature for years in Turkey, consist of metarials. Wehave chosen more than 30 works, detecting pedagogical signs and literary worth.These Works have been studied and analysed from the semiotic point of view. Everypedagogical sign has been explained in the study. The aim is to help children todevelop themselves through literature.Key Words?Children?s literature?, ?pedagogy?, ?sign?, ?referent?, ?pedagogical sign?,?developmental domains?, ?cognitive sign?, ?affective sign?, ?psycomotor sign?.