Lise ve dengi okullarda öğrencilerin felsefe dersine yönelik tutumları ve başarıları arasındaki ilişki
Attitude of students of high school an equal school towards philosophy lessons and the relation between their attention and success
- Tez No: 205657
- Danışmanlar: PROF.DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Araştırmanın birinci bölümünde öğrencilerin felsefe grubu derslerineyönelik tutumlarını belirlemek için ilgili literatür taramaları yapılarak bir felsefetutum ölçeği hazırlanmıştır. Yapılan literatür çalışmasında öğrencilerintutumlarını etkileyen etkenler, tutum ölçekleri, tutumunu davranışa dönüşüpdönüşmediği, kısacası tutumlar hakkında bilgi verilmiştir.Araştırmanın ikinci bölümünde bulguları ortaya çıkarmak için, lise vedengi okullardaki öğrencilerin Felsefe dersine ilişkin tutumlarını belirlemek vecinsiyet, yaş, okul türü, sınıf, doğduğu yer, yaşadığı yer, anne-babanın eğitimve gelir durumu, kardeş sayısı, kendisine ait odasının olup olmadığı, Felsefedersiyle ilgili görüşleri gibi değişkenlere göre farklılıkları ortaya çıkarıldı. Bugenel amacı gerçekleştirmek için aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır. Buproblemler şunlardır:1- Lise ve dengi okullardaki öğrencilerin Felsefe dersine ilişkintutumları, yaşı, cinsiyeti, okul türüne, sınıfına, doğduğu yere,yaşadığı yere, anne-babanın gelir ve eğitim durumuna, kardeşsayısına, kendisine ait odasının olup olmamasına göre farklılıkgösteriyor mu?2- Lise ve dengi okullardaki öğrencilerin Felsefe dersine ilişkintutumları ve Felsefe dersiyle ilgili görüşleri ve başarıları farklılıkgösteriyor mu?Araştırmanın evrenini Ankara ili Sincan ilçesindeki S.L., S.E.M.L.,S.D.A.L.'de okumakta olan lise üç ve dördüncü sınıf öğrencilerioluşturmaktadır.Araştırmanın örneklem grubunu ise, bu evrenden lise üç ve dördüncüsınıflarda öğrenim gören kız ve erkek öğrenciler arasında random yoluylaseçilmiş toplam 358 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmanın problemlerine cevap bulmak amacıyla veri toplama aracıolarak Felsefe dersine ilişkin tutum ölçeği ve Felsefe başarı testindenyararlanılmıştır. Lise ve dengi okullarda okuyan öğrencilerin Felsefe dersineilişkin tutumlarını ölçmek için Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlileri SayınProf. Dr. Kazım Sarıkavak ve Yard. Doç. Dr. Ayşe Canatan'la birlikte geliştiripgeçerlilik ve güvenirlilik çalışmasını yaptığımız Felsefe dersine ilişkin tutumölçeğinden yararlanılmıştır.Ölçekten elde edilen veriler, problemlere göre istatistikseldeğerlendirmelere tabi tutulmuşlardır. Problemleri analiz etmek amacıyla,frekans ve yüzdelik hesaplamaları, ilişkisel çözümlemelerde ise tek boyutluvaryans analizi, t-testi, anova ve ki-kare çözümlemeleri kullanılmıştır.Araştırmada lise ve dengi okullarda okuyan öğrencilerin Felsefedersine ilişkin tutumları ile başarıları arasındaki ilişki cinsiyet, yaş, okul türü,doğduğu yer, yaşadığı yer, kardeş sayısı, anne-babanın gelir durumu, anne-babanın eğitim durumu gibi değişkenler açısından ele alınmış vedeğerlendirilmiştir. Özellikle bayan öğrencilerin felsefe derslerine karşı dahailgili ve duyarlı oldukları, bayan öğrencilerin erkek öğrencilerden daha başarılıoldukları tespit edilmiştir. Ayrıca düz liseye devam eden öğrencilerin demeslek liselerine devam eden öğrencilere göre daha başarılı olduklarıgözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first section of my research, to determine attention towards tophilosphy lesson we arranged inquiry by scanning literature of thesis. In thefirst section of the research on literature has raughly given us information onthe attention towards philosphy.In the second section of the inquiry we asked guestions such as sex,age, type of school, place of birth, place they are living, sitiutation of motherand father education and finance number of siblings. Whether or not theyhave a room to themselves and their thoughts about philosophy to determinethe results.To put forwad the inquiry answers to the following guestions wereasked.1) Does high school and equal school students attentiontowards philosophy change according to age, sex, school type, class,place of birth, place they are living, mother and father financal andeducation situation, number siblings and whether or not thy have aroom to themselves?2) Does high school and equal school students attentiontowards to philosophy and oppinnuouns about philosophy lessons andtheir success show any changes?Most of the students who took part in the research where in year threeand four from Sincan High Scholl Sincan Industry and Career High School,Süleyman Demirel Anatolion High School the suburb of Sincan in Ankara.The sample space for research was chosen randomly from third andfourth grades with a total of 358 students.To find the solutions to the research philosophy attention inquiry andphilosophy achivement tests were used. To determine the attention of highschool and equal schools students on philosophy we used a philosophyattention test which we developed with Prof. Dr. Kazım Sarıkavak on Assoc.Dr. Ayşe Canatan from Gazi University.The data we found from sample space to put in to evaluationaccording to the problems. To analyze the problems, to calculate percentageand frequency by using variance analysis, T test, annova and Q-squareanalysis.The research about the attention towards philosophy was taken intoconsideriation according to their sex, age, school type place of birth, placetheir live, number of siblings, mother and fathers financial situation andeducation situation. We realized that female students have more attentiontowards philosophy and are more succesfull. On the other hand we observedthat students who go to high school are more succesfull than Industry andCareer High School students.