Türkçede başlangıçtan bugüne çıkma hali
Ablative case ending from the beginning up to now in Turkish
  1. Tez No: 205658
  2. Yazar: NURCAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN PEKACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada Tarihû Türk lehçelerinde ve Çağdaş Türk lehçelerinde?ÇIKMA HÂLİ EKİ ? incelenmiş ve değerlendirilmiştir.Girişte ek kavramı, eklerin tarihsel gelişimi, eklerin oluşumu, Türkçedeeklerin oluşumu, Türkçede ekler, çekim ekleri, hâl ekleri, çıkma hâl ekikonuları sırasıyla işlenmiş ve çıkma hâli ekinin etimolojisi ile ilgili görüşlereyer verilmiştir.İncelemenin yapıldığı birinci ve ikinci bölümlerde tarihû Türk lehçelerive çağdaş Türk lehçeleri, dönemlere ait taranmış eserlerden seçilmiş örnekcümlelere yer verilerek işlenmiştir. Fonetik özellikler başlığı altında; ekinşekilleri, ses uyumları üzerinde durulmuştur. Kullanım başlığı altında; ekinisimlerde, zamirlerde, zarf fillerde ve yapım eki olarak kullanımı incelenmiştir.On dokuz farklı fonksiyon tüm dönemlerde örnek cümlelerle belirtilmiştir.Diğer hâl ekleri ile birbirlerinin yerine kullanımı yine her döneme ait taranmışeserlerden seçilmiş örnek cümlelerle ortaya konulmuştur.Sonuç bölümünde tablolar ile ekin dönemlere ait gerek şekilleri gerekkullanımları gerekse fonksiyonları ve diğer hâl ekleri ile eklerin birbirlerininyerine kullanımları sırasıyla ortaya konulmuştur.Tablolar dikkate alınarak, tarihi ve çağdaş Türk lehçelerinde çıkma hâliekiyle ilgili dönemler arası şekil, fonksiyon geçişleri ve farklı kullanımlar dadahil olmak üzere konuyla ilgili tespitlere yer verilmiştir.Çalışma faydalanılan kaynakçanın metni ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ?ABLATIVE CASE ENDING? is investigated andevaluated in ?Historical Turkish Dialects?, and ?Modern Turkish Dialects?Historical development of endings, ending concept, formation ofendings, formation of endings in Turkish, endings in Turkish, flexion endings,case endings, ablative case endings subjects are performed respectively andopinions about etymology of ablative case ending are ranked in theintroduction chapter.Investigation is done in the first and second chapter. Samplesentences in these chapters are selected from scanned work belonging tohistorical Turkish dialects and modern Turkish dialects period. Form ofending and phonetics rhythm subjects are emphasized under phoneticscharacteristic caption. Usage of ending in nouns, pronouns, adverb verbal,dialect and usage as formation ending are investigated under usage caption.Nineteen different functions at all periods are specified in the samplesentences. Substitutions with other case endings are presented by samplesentences selected from scanned work belong to every period.Graphs, usages, functions of ending belong to periods andsubstitutions of endings with other case endings are presented respectivelyin the result chapter.In the result chapter is mentioned about determinations related subjectincluding inter-period graphs, function transition and different usage aboutablative case ending, with concerning tables, in the historical and modernTurkish dialects.Study is completed with references.