Material requirements planning (MRP) manufacturing resource planning (MRP II) and the implementation of a dynamic production and inventory control system in a manufacturing company
  1. Tez No: 20569
  2. Yazar: AYŞE PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE DURUİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Son yıllarda, Japon firmaları dünya pazarlarinda büyük başarı göstermişlerdir. Özellikle 1970'lerin başından beri, birçok imalat, endüstrisinde pazara girmiş ve bu pazarlarda hakimiyet kurmuşlardır. Bu basarının nedeni, klsmende olsa, üstün imalat sistemlerine bağlanmıştır. imalat sanayindeki son teknolojik gelişmeler ve Japonların bu basar isi, imalat fonksiyonunun rolü ve önemi hakkındaki görüşlerin değişmesine yol açmıştır. Bu değişim sonucunda, bugün imalat bir rekabet silahı olarak değerlendirilmektedir ve dolayısıyla firmalar imalat işlemlerinin yönetiminde mükemmelliğe ulaşmak zorundadırlar. Bilgisayar Tümleşik Üretim CCIMİ) bu hedefe ulaşmada kullanılabilecek stratejilerden bir tanesidir. CİM, bilgisayarlarla sağlanan otomasyonun entegrasyonu üzerine kurulmuştur ve imalat sistemi işlemlerini yöneten karar destek sistemlerine sahiptir. ClM'i, firmaya entegrasyon fikri ile uyarlanmış sistemleri birbirleriyle veri alışverişi yapacak şekilde bağlayan ve entegre tek bir sistem haline getiren teknoloji olarak tanımlayabiliriz. Üretim Yönetim Sistemleri CPMSD, satın alma ve üretim kararları ile CİM' e hayat verir. Eğer CİM, PMS acısından incelenirse birkaç stratejinin önemli roloynadığı görülür. Bu tez, bu stratejilerden sadece ikisini, Malzeme Gereksinim Planlaması CMRPD ve imalat Kaynak Planlamasın! CMRP IIZJ inceleyecektir. 1970* ler in başından beri en yaygın kullanılan Üretim Yönetim Sistemi, MRP olmuştur. Özellikle bu yıllarda APICS CAmerican Production and Inventory Control Society!) tarafından desteklenen bu planlama tekniği, malzeme yönetiminde yeni bir donemi başlatmıştır. MRP, imalat şirketlerinin envanterlerinin etkili bir şekilde yönetilmesi amacıyla geliştirilmiştir ve malzeme ihtiyaçlarını hesaplayan bir teknik olarak tanımlanabilir. MRP, belirli bir zaman dilimine ait satış tahminlerinin yapılması ile başlar. Sonra bu satış tahminleri, bir üretim planına dönüştürülür. Bu üretim - planı, sözkonusu üründen ne kadar üretileceğini ve bu üretimin değişik üretim kaynakları üzerindeki etkilerini belirler. Bu işlem sonucunda, belirli bir doneme ait üretim planını gösteren bir rapor hazırlanır. Bu rapora Ana Üretim Planı CMPSD denir. Bu MPS* den hareket edilerek parça ihtiyaçları hesaplanır. Bu ihtiyaçlar, eldeki mevcut miktar ve ısmarlanmış miktarlarla karşılaştırılarak her parçadan ne kadar gerektiği belirlenir. Sonra, önsüreler gözonüne alınarak, her parçadan belirlenen miktarlarda ne zaman satın allnmasi veya üretilmesi gerektiği hesaplanırYukarida da açıklandığı gibi, MRP öncelik planlaması tekniği üzerine kurulmuştur. Ancak hesaplamalarında, planlama probleminde ve özelliklede öncelik planlaması kadar önemli olan kapasite planlamasında yer alan kısıtları gözönüne almaz. Bir başka deyişle, kullanıcıya MPS' i gerçekleştirebilmek için ne yapılabileceği yerine ne yapılması gerektiğini söyler. Bundan dolayı, zamanla MPJP yalnızca bir sipariş aracı olmaktan çıkmış, ve kademeli olarak yapılan bir seri eklerle çok hızlı bir şekilde geliştirilmiştir. Kapalı Devre Malzeme Gereksinim Planlaması, MRP'ye kapasite planlamasının eklenmesi ve uygulama fonksiyonlarıyla planlama fonksiyonları arasında bir geri besleme -“ potansiyelinin kazandın İması yi a ”ortaya çıkmıştır. Daha sonra, finansman, benzetim ve kaba bir kapasite planlamasını içeren yeni eklemelerle, ve ana üretim planının ana planlamayı destekleyecek şekilde geliştirilmesi ile MRP II ortaya çıkmıştır. MRP II, üretimi verimli ve profesyonel bir şekilde yönetebilmek için kullanılan denenmiş bir teknik olarak tanımlanabilir. MRP II olgusunun is hayatına girmesiyle birlikte, şirketler önemli kazançlar elde etmişlerdir. Bunların başlıcalar, daha iyi müşteri servisi, verimlilik artısı, satın alma fiyatlarında düşüş ve daha düşük envanter seviyeleri olarak sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı, ilginin esas odak noktası olması gerektiği ileri sürülmektedir.Yukarıda açıklanan konuların ışığı altında, bu çalışmada üç hedef belirlenmiştir: i- Bir şirkette envanter kontrol sistemi kullanımının gerektiğinin saptanması. ii- MRP ve MRP II'nin bazi temel özelliklerini içeren bir bilgisayar programı nin geliştirilmesi. iii- Geliştirilen programın belirlenen şirkette uygul anması. Bu hedefler çerçevesinde, ilgi alanı tibbi cihazlar olan Kamed şirketinin bir ürününe ilişkin envanter sorunları olduğu ve bunların MRP veya MRP II kullanımı ile çözülebileceği saptanmıştır. Bu şirket, ismi ADMI 140 H 11 olan yeni geliştirilmiş bir ameliyat masasını üretmeyi planlamaktadır. Bu ameliyat masası yüksek teknolojik özelliklere sahiptir ve daha da Önemlisi, hazır bir pazarı bulunmaktadır. Ancak, tüm bu özelliklere rağmen, Kamed şirketi üretime geçip geçmemekte kararsızdır. Bu kararsızlık, şirketin envanterlerini ve ameliyat masasının üretimini etkili bir şekilde yönetecek bir sisteme sahip olamamasından kaynaklanmaktadır. Bu tip bir sistemin kullanımı olmaksizin, sekseniki parçadan 13oluşan ameliyat masasının üretimini etkili bir şekilde yönetebilmek neredeyse imkansızdır. Bundan dolayı, MRP ve MRP H'nın bazı temel Özelliklerini içeren bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. İsmi Man-Res-Plan olan bu bilgisayar programının yazılımından önce karar verilmesi gereken husus kullanılacak programlama dili olmuştur. Değişik programlama dilleri arasından Pascal dili, programın amacı, kullanım sahaları ve programcının bilgisi karşılaştırılarak seçilmiştir. Bu secimde, Pascal 'ın aşağıdaki bazı özellikleri etkili olmuştur: '. t, i- Konuşma diline uygunluğu. ii- Cobol, APL ve PL/1 gibi dillere nazaran daha az bellek kapasitesine ihtiyaç duyması. - Zengin veri tanımlama kabiliyeti iv- Programı kısaltan ve okunabilirliğini artıran prosedür ve fonksiyonların kullanımına olanak tanıması. v- Değişik bilgisayarlarda kullanılabilirliğiMatematiksel işlemlere yatkınlığı. Pascal dilini geliştirmek ve değiştirmek kol ay ol duğundan piyasada değişik çeşitleri bulunmaktadır. Bu tezde sunulan program, diğer çeşitlere göre önemli üstünlükleri olan Turbo Pascal ile yazılmıştır. Programın yazılacağı dile karar verildikten sonra, MRP ve MRP II'nin programda kullanılacak özellikleri seçilmiştir. Bunlar, öncelik planlaması ve kaba bir kapasite planlamasından oluşur. Bu programın kullanımı ile, oniki haftalık Cyaklasik üç ay} bir döneme ait temel MRP analizleri, ameliyat masası ve her parçası için uygulanmıştır. Ayrıca, ameliyat masası için kaba bir kapasite planlaması analizi de yapılmıştır. Böylelikle, bu tezin belirlenen üc hedefi gerçekleştirilmiş olur.
Özet (Çeviri)
The success of Japanese firms in world markets has been regarded as a result, to a significant degree» of their superior manufacturing systems. Recent developments in the manufacturing environment and Japan's success have changed people's perceptions of the role and importance of manufacturing function in industrial firms. As a result» today manufacturing is appraised as a competitive weapon which is a vital element in order to survive, especially in today's highly automated and integrated continuous process industries. Therefore, firms have to achieve perfection in the management of manufacturing operations. One of the key strategies to be used to attain this goal is Computer Integrated Manufacturing CCIMD. Although a number of definitions of CI M have been put forward, none of them has been able to cover its scope. Har hen and Browne in 1984 described CI M as the integrated application of computer based automation and decision support systems to manage the total operation of the manufacturing system, from product design through the manufacturing process itself, and finally on to distribution; and including production and inventory management, as well as financial resource management. On the other hand, Bessant in 1991 described CIM as the integration of computer based monitoring and control of allaspects of the manufacturing process, drawing on a common database and communication via some form of computer network. If CI M is examined from the point of view of Production Management Systems CPMSO which gives life to the CI M by its decisions on what and when to buy and make, we see that several strategies play an important role. The present study will focus on Material Requirements Planning CMRPD and Manufacturing Resource Plannig CMRP IID which are the two strategies of Production Management Systems. Since the early 1970s the most widely implemented Production Management System has been Material Requirements Planning, developed to manage inventories of manufacturing companies effectively. MRP can be defined as a technique which calculates the requirements for materials. MRP generates the demand for component parts by exploding the requirements for the top level product through the Bill of Materials CBOM), level by level, and, item by item until all components are planned. Then, the gross requirements are compared with the available inventory and scheduled receipts during the planning horizon for each item in the BOM.As described above, MRP is based on priority- planning, also known as scheduling, which keeps due daies valid and synchronized with the changes. However, in its calculations, it does not take into account the constraints that exist in the planning problem, especially in capacity planning which is just as important as priority planning. In other words, MRP tells us what has to be done in order to meet the master production schedule, rather than what can be done. Therefore, as time passed, MRP quickly evolved by a gradual series of extensions into something more than merely an ordering tool. These extensions, including capacity planning with the potential for feedback from the execution functions C Production Activity Control -P AC and purchasing!) to the planning functions C Master Production Scheduling -MPS, MRP and Capacity Requirements Planning-CRPD, introduced a new version of MRP called Closed Loop MRP. Then, the new additional elements, including finance, simulation Calso known as what -if çapabil i tyD and Rough Cut Capacity Plannig CRCCPD, with the extension of Master Production Scheduling to support Master Planning, introduced a new system labelled as Manufacturing Resource Planning. MRP II can be defined as a proven method for managing manufacturing business effectively and professionally. With the introduction of the concept of MRP II into business life, companies have gained enourmous benefits including better customer service, an-increase in productivity, a decrease in purchase costs and reduced inventory levels. Thus, it has to be the focus of attention. In the light of the concepts described above, the present study has three aims: i- Determining the necessity of an inventory control system in a manufacturing company where the solution of the problems requires the use of MRP or MRP II. ii- Developing a computer program which includes the main characteristics of MRP and MRP II. iii- Implementing the developed program in the company. In order to reach the first aim, it was determined that the use of an inventory control system was necessary to solve the problems which Kamed, a branch of Kavala Holding with an interest area of medical instruments, faced with when it intended to manufacture a new product. This company is thinking about manufacturing a recently developed surgical operation table called ADMI 140 H 11. This surgical operation table has the following high technological characteristics:i- It is flexible in that its multiple divided table top suits any position, from general surgery to special disciplines. ii- It is totally X-ray transculent. Image Amplification Devices are usable under almost the whole table top and X-ray cassettes slide underneath the upholstery at any poi nt. iii- It is easy to control. Each segment of the top is operated by a central crank, which can either be mounted on both sides of the table or at the head end. All functions are selected simply by pressing one of the control levers. iv- It is comfortable even for the height adjustment. A foot controlled extendable pump pedal makes it easy to operate the system. v- It is safe and solid. Self locking spindle drives operate the table top to ensure proper function for years. The triangular design of the table's segments provides extra stability. vi- It is easy to move. All castors are equipped with ball-bearings and thread protection. A foot operated brake locks the entire system safely in position. 8Even though the ADMI 140 H 11 has important characteristics as described above and a ready market, the company hesitates whether to get into this business or not. The underlying reason for this hesitation is that the company has no system to manage inventories and the manufacturing process effectively. Without the use of such a system, it is nearly "impossible to achieve an effective management of the manufacturing operations of the ADMI 140 H 11, since it is composed of 82 component products. It is obvious that the more components a product contains, the greater the complexity in the control process of that product's production. In the case of a complex assembly, if carried out manually, calculations of the requirements for component parts, whose demands are dependent on the demand for the assemblies of which they are a part, not only take time but also tend to be inaccurate since the complexity of calculations increases the possibility of making mistakes. On the other hand, by the use of the developed computer program, called Man-Res-Plan, the calculations are carried out in seconds and their accuracy is also maintained. Then, in order to reach the second aim, the question that had to be answered was the programming language to be used. Among various programming languages, Pascal was chosen by comparing the goal of the program, its application areas and the programmer's knowledge. Some ofthe characteristics of Pascal which influenced this choice can be classified as follows: i- Its similarity to English facilitates both its instruction and its use. ii- It requires less memory capacity than some other 1 anguages such as Cobol, APL and PL/1. iii- While some other languages have no or limited capability of defining data types which makes things easier for the compiler and the programmer, Pascal programming language has a rich data type definition capability. iv- With its modular structure, it makes it possible to use procedures and functions. As a result, it not only shortens the program but also increases its readability. v- It is possible to use Pascal in various types of computers. vi- It has more predisposition to mathematical operations than some other languages such as Cobol and RPG. 10Since it is easy to develop and modify Pascal language, there are various versions on the market. The program presented in this thesis is written by Turbo Pascal which has important superiorities in comparison to the other versions. After determining the programming language by which the program called Man-Res-Plan was written, the characteristics of MRP and MRP II to be used were chosen. These include basically priority planning and rough cut capacity planning. In this thesis, Material Requirements Planning analysis is carried out by the computer program for the planning horizon of 12 weeks C approximately 3 months} for the ADMI 140 H 11 and for each of its component parts. Furthermore, Rough Cut Capacity Planning analysis for the parent product, ADMI 140 H 11, is carried out for the two key resources; machine hours and labour hours. In this way, the aims of this present study are achieved. 11