Üretim kaynakları planlaması (MRP-11) ve SAP R/3 yazılımının incelenmesi
Manufacturing resource planning (MRP-11) and inquire on the SAP R/3 software
  1. Tez No: 98422
  2. Yazar: MUSTAFA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÜRETİM KAYNAKLARI PLANLAMASI (MRP-II)VE SAP R/3 YAZILIMININ İNCELENMESİ ÖZET Üretim Kaynaklan Planlaması (MRP-II) yazılımlarının yapısını incelemeyi amaçlayan bu çalışma iki ana kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda, kuramsal olarak Üretim Kaynaklan Planlamasının üretim planlamadaki yeri, gelişimi ve sonrasındaki gelişmeler incelenmiştir. İkinci kısımda ise kuramsal bilgiler ışığında bir MRP-II paket programı incelenmiş ve örnek bir çalışma yapılmıştır. Kuramsal konular sırasıyla; Bölüm 1. Giriş, Bölüm 2. Üretim Planlama ve Kontrol, Bölüm 3. Malzeme İhtiyaç Planlama (MRP), Bölüm 4. Üretim Kaynaklan Planlaması (MRP-II), Bölüm 5. ERP İşletme Kaynaklan Planlaması konularından oluşmaktadır. İkinci kısım da ise; Bölüm 6. SAP ve R/3 paket programının tanıtımı, Bölüm 7. Malzeme yönetimi (MM) Modülünün İncelenmesi, Bölüm 8. Uygulama konulan vardır. Bölüm 2'de Üretim kavramı, Üretim Planlama ve Kontrol fonksiyonlan ve üretim tiplerinden bahsedildikten sonra, talep tahminleri, envanter yönetimi konulan özetle anlatılmıştır. Bölüm 3'te Malzeme İhtiyaç Planlamasının envanter yönetimi içinde gelişimi, Malzeme İhtiyaç Planlama sisteminin yapısı anlatıldıktan sonra Malzeme İhtiyaç Planlamada sipariş miktannın bulunması ile ilgili teknikler ve Malzeme İhtiyaç Planlamasının değişik üretim sistemlerinde uygulanması incelenmiştir. Bölüm 4'te Önce Üretim Kaynaklan Planlamasının genel yapısı, Malzeme İhtiyaç Planlamasından farklılıkları ve modülleri anlatılmış, sonra bir Üretim Kaynaklan Planlaması paket programın seçim karannın verilmesi, uygulanması, çalıştınlması ve verilecek eğitim içeriklerinin ne olması gerektiği üzerinde durulmuştur. Son olarak da Üretim Kaynakları Planlaması paketlerinin simülasyon yapabilme özellikleri, uygulama aşamasında karşılaşılan zorluklar ve değerlendirme kriterleri anlatılmıştır. XIBölüm 5'te Üretim Kaynaklan Planlamasının gelişim sürecinde bir ileri aşamayı oluşturan ve Üretim Kaynaklan Planlamasını da kapsayan İşletme Kaynaklan Planlaması (ERP)'den bahsedilmiştir. Bölüm 6'da SAP firması ve Türkiye'deki faaliyetleri, uygulamaya konu olan R/3 paket programı genel olarak tanıtılmıştır. Bölüm 7'de Malzeme yönetimi (MM) Modülünün detaylı olarak incelenmesi yapılmış ve MM Modülünün fonksiyonlan ve işleyiş yapısı anlatılmıştır. Bölüm 8 'de ise hem MM hem de PP (production planning) modüllerinin birlikte uygulandığı hambez ürününe ait tüm işlemler ekran görünümleriyle birlikte aynntılı olarak anlatılmıştır. Önce malzeme ana verileri girişinin nasıl yapılacağı, sonra sırayla ürün ağacı oluşturma, iş merkezi ve iş planlan yaratılması, manuel olarak talep girilerek Ana Üretim Programı (MPS) oluşturma ve MPS'e bağlı olarak Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP) çalıştınlması ve ürün ağacının patlatılması, MİP'in çalışması sonucunda oluşan satınalma ihtiyaçlannın satmalına talebine dönüştürülmesi, satınalama sonrasında mal girişi yapılması konulan aynntılı olarak gösterilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
MANUFACTURING RESOURCE PLANNING (MRP-II) AND INQUIRE ON THE SAP R/3 SOFTWARE SUMMARY This study which aims to search Manufacturing Resource Planning (MRP-II) software structure, includes two main parts. In the first part; the place and development of Manufacturing Resource Planning in production planning has been theoretical searched. In the second section, using these theoretical information, an Manufacturing Resource Planning software has been searched and explained in detail besides a sample study. Theoretical subjects in the first main part are; Section 1 Introduction, Section 2 Production Planning and Control, Section 3, Material Requirements Planning (MRP), Section 4 Manufacturing Resource Planning, Section 5, Enterprise Resource Planning (ERP) In the second main part are; Section 6, SAP company and R/3 software introduction Section 7, Material Management structure and Material Management module researchment, Section 8 Application. In the section two; after mentioning production concepts, production planning and control functions and types of production, forecasting, inventory management are pointed out in brief. In the section third; the development of Material Requirements Planning in the inventory management and Material Requirements Planning system structure are followed by sizing thecnics in Material Requirement Planning and implementation of Material Requirement Planning in different prosyst. In the section four; first general structure of Manufacturing Resource Planning, differences of Material Requirement Planning and Manufacturing Resource Planning and modules of Manufacturing Resource Planning has been reported and then emphasised the Manufacturing Resource Planning software selection, implementation and the possible education contents. An the last Manufacturing XlllResource Planning software simulation properties, difficulties faced with in application and criteria of evaluation has been inquired. In the section five, beyond Manufacturing Resource Planning, and Enterprise Resource Planning (ERP) has been mentioned which also includes Manufacturing Resource Planning and instructs a next step in development process of Manufacturing Resource Planning. In the section six, SAP Company and its operations in Turkey, R/3 software has been introduced in general. In the section seven, the search of Material Management (MM) module and its functions has been done in detail. In the section eight, all process concerning a product, in which Material management and PP modules applied both, has been showed in detail with their screen views. These are material main data input, BOM creation, workcenter and work plans creation by inputting demand manually Master Production Schedule (MPS) creation, depending upon it Material Requirement Planning running and explosion of BOM, exchanging of purchase requirements which are the result of MRP's running to the purchase demand, entrance of material. XIV