Gerçeküstü resmin oluşumunun nesnenin dönüşümüne bağlı olarak incelenmesi
Analyzing the formation of surrealist painting through the transformation of the object
  1. Tez No: 205784
  2. Yazar: HAVVA KÜÇÜKLER DALDABAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER TİRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
XX. Yüzyıla damgasını vuran iki dünya savaşı arasında yaşanan, sosyo -ekonomik, kültürel, politik, sanatsal gelişmeler tez konusu çevçevesindetoparlanmıştır.Gerçeküstücülüğün içinde bulunduğu tarihsel döneme dem vurularak,akımın özelliklerininde anlatıldığı tez çalışmasında nesnenin dönüşünü incelenmekistenmiştir. Dönüşüm kavramınından anlam zenginliği oluşturması açısından,düşünsel anlamdaki kullanım olanakları ve tarihsel süreçteki yeri belirlenerek, ürünoluşturmada yararlanılmıştır. Sanatsal üretim olanaklarından biri olan ?nesnenindönüştürülmesi?nin, alınan tarihsel dönem içerisindeki ve plastik sanatlarçerçevesindeki kullanımını Rene Magritte'in resimlerinde anlaşılmaya çalışılmıştır.?Gerçeküstü resmin oluşumunun nesnenin dönüşümüne bağlı olarakincelenmesi? konulu tez çalışmasında vurgulanmak istenen tema şöyledir; Nesnebir başka nesneye dönüşürken, tüm yaşamsal değererini de var etmeye çalışır.Evren'in bütünlüğü içerisinde devam eden bu döngüde nesne yok olmaz, ancak birbaşka nesneye dönüştüğü için yabancılaşabilir. Bu `töz' çerçevesinde ele alınan?Dönüşüm? kavramı, gerçeküstücü nesnenin oluşturulmasındaki olanaklar da gözönünde bulunarak hazırlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Dönüşüm, Sanat, Üretim, Nesne, Gerçeküstü
Özet (Çeviri)
Socio-economic, cultural, political, artistic developments experiencedbetween the two World Wars, which left their mark on the 20th Century have beenrevised within the framework of the thesis subject.In this thesis, which explained the characteristics of the Surrealistmovement, transformation of the object have been examined through emphasizingthe historical period where Surrealism was born. The concept of transformation,because it creates richness of meaning, has been useful to create a product bymeans of determining the possibilities of its intellectual use and its location withinthe historical process. The use of ?transformation of the object? as one of thepossibilities of artistic production has been analyzed in Rene Magritte paintings,during the given period and within the framework of performing arts.The theme emphasized in the thesis titled as ?Analyzing the Formation ofSurrealist Painting through the Transformation of the Object? is that, when theObject changes into something else, it tries to call all values vital to its existenceinto being. Within this circle, which continues in line with the wholeness of theuniverse, the object does not disappear, but it may be alienated if transformed intoanother object. The concept of ?Transformation? that is examined within theframework of this ?substance? has been prepared bearing in mind the possibilitiesin the creation of the surrealist object.Keywords : Transformation, Art, Production, Object, Surrealistic