Sabuhi Ahmed Dede, hayatı, eserleri ve 'İhtiyarat-ı Sabuhi' adlı eseri (1-100. varak)
Sabuhi Ahmed Dede, his life, writings and his book of 'ihtiyarat-i sabühi' (1-100. leaf)
- Tez No: 205802
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Sabûhû Ahmed Dede, XVII. yüzyılda yaşamış, edebû ve tasavvufi yöndenkemâl sahibi olan bir Mevlevû şeyhidir. Küçük yaştan itibaren tasavvufû terbiyeile yetişmiş olup, gönül ehli şahsiyetlerin sohbet ve hizmetlerinde bulunmuştur.Mevlevû tarikatında dedelik makamına erişen ve önemli Mevlevû dergâhlarındameşûhatta bulunan Sabuhû Ahmed Dede, ömrünü ilim ve irfan öğrenmeye veinsanları irşada adamıştır.htiyârât-ı Sabuhû, Mesnevû-i Şerûf üzerine yapılan şerhler arasında, ayetve hadis ihtiva eden ve manaları nispeten müşkil olan beyitlerin açıklanmasısûreti ile oluşturulmuş olup tasavvufû neş'eyi haiz nadide bir eserdir.
Özet (Çeviri)
Sabûhû Ahmed Dede is a Mevlevû?s Sheikh who lived at XVII. centuryand have literatural and mystical perfection. From in his childhood, he growedup in a sufistic education and became a dervish to famous mystics in his age. Hehas prefecture of ?dede? in Mevlevû?s Order and performed sheikhdom in thefamous Mevlevû?s Dervish Lodges.His book of ?Kitab-ı htiyârât-ı Hazreti Sabûhû Ahmed Dede Efendi? is acommentary for Mevlânâ?s great book ?Mesnevû? which explains verses fromMesnevû that include verses of Koran and the Prophet Muhammed?s sayings,peace be upon him.