Türk ve Alman ailesinde kadının çocuk eğitimindeki yeri
The Position of women in the child education at Turkish and German family
- Tez No: 205803
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEMNUNE YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmamızda Türk ve Alman toplumlarında kadının çocuk eğitiminde negibi bir yer üstlendiğini anlatmaya çalıştık. Öncelikle Türk ve Alman aileleri hakkındaayrıntılı bilgilere yer verdik ve bunların bir karşılaştırmasını yaptık. Ardından Türk veAlman ailelerinde çocuk eğitiminin genel durumunu irdeleyerek yine bir kıyaslamayapmaya çalıştık. Sonuç itibarıyla Türk kadınının, çalışma hayatında fazla yer almadığıiçin çocuklarıyla daha çok ilgilendiğini ve eğitimsizliğinin çocuklara yansıdığını,Alman kadınının ise iş ve aile arasında bir seçim yapmak zorunda kaldığını ve seçiminiişten yana kullandığından çocuklarıyla fazla vakit geçiremediğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In the study, we tried to point out how women take role in the education of childin Turkish and German societies. Firstly indicoted detailed information about Turkishand German families, and made a distinction between them. Then by looking at thegeneral position of the child education at Turkish and German families, we again madea distinction between them. Lastly, we expressed what kind of position women have atthese sociaties. As a result, Turkish women has much more time with her children thanGerman women, because Turkish women don?t take much place in business life. Whenit comes to German women, they are forced to make a choice between work and familyand since they prefer to choice work, they don?t have much time with their children.