Plastik bir deger olarak ışığın işlevi ve önemi
The importance and function of the light as a plastic value
- Tez No: 205801
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEVZİYE EYİGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamız, plastik sanatlarda, sanatçı açısından yaratıcı süreçte, sanatalımlayıcı açısından da algılama sürecinde görme eylemini sağlayan en önemli yapıtaşlarından biri olan ışığın işlevini incelemekte ve önemini vurgulamaktadır.Resim sanatı tarihi sürecinde ışık olgusu, fiziksel, psikolojik ve sanatsalanlamda geneli kapsayıcı bir kavram olarak ele alınabileceği gibi amaç-araç ikilemiolarak ele alındığında farklı görünüm ve işlevlere sahip olduğu görülmektedir. Gelişimve değişimleri aşamalandırmak gerekirse, kutsalı temsil eden sembolik bir değer;vurguya olanak veren araç değer; sanatın bilim/teknoloji ile rekabetine paralel amaçdeğer ve sanatçının amacına ulaşmada araç değer olarak kullanılması söz konusudur.Işığa dair spesifik bir alan yaratma amacında olan çalışmamızda, ışıkolgusunun resim sanatın gelişimindeki önemi, ışık-renk ilişkisi ve sanatçıya göredeğişen görme alanının ifadesel olanakları bilimsel veriler olarak irdelenmiş, böylelikle,ışığın, estetik ve plastik etkisinin bilinçli bir biçimde kavranmasına olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study has emphasized the importance of the light and to examine thefunction of the light, one of the most important structual block and providing the actionof sight in the perception process as regards art perceptionist, and in creative process asregards the artist in plastic art.In painting art history process,as the light phenomena can be taken over as acomprehensive concept in physical, pschologic art artistic sence, it has been observerdthat it has diffirent functions and apperance when it is taken on as purpose tooldilemme. If it is necessary that improvement and change should be staged, a symbolicvalue representing the secret; tool value enabling the emphasise; purpose value paralelto the competition of Art with science and technology.In our study targeting to create a spesific space as to the light, the importance of thelight in the improvement of painting art and the relation of light- colour;expressionalpossibilities of sight spaces changing according to the artist have been studied,and thus,it is tried to provide the possibilities in order to acquire and plastic impact of the light.