Hak dini Kur’an dili tefsirinde kelami meselelerin işlenişi
Treating the convictional (Kalami) problems in the hak dini Qur’an dili
  1. Tez No: 205806
  2. Yazar: ZEKİ HALİS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NASRULLAH HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, son dönem müfessirlerden Elmalılı Hamdi Yazır'ın tefsirindeKelâmû meseleleri işleyişi ele alınmıştır. Özellikle Allah'ın varlığı konusundasöylemiş olduğu şeyler araştırılmaya çalışılmıştır. İslâm Kelâm'ı içinde özellikleönemli yere sahip olan ahiret, nübüvvet, kader, insanın fiilleri, ilahi kitaplar, vahiy,âlemin varlığı konusundaki görüşleri belirtilmiştir.Elmalılı Hamdi Yazır'ın Kelâmû meselelerde hangi görüşleri benimsediğiincelenmiş, hangi itikadi mezhebe ya da mezheplere yakın olduğu bulunmayaçalışılmıştır. Ayrıca bazı Hırıstiyan ve Yahudi inançlarına nasıl baktığı araştırılmıştır.Çalışma bir giriş, dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Kelâm veTefsir ilimleri ve Elmalılı Hamdi Yazır'ın hayatı ve müellifin bazı konular hakkındakigörüşleri aktarılmıştır.Birinci bölümde, iman ve ilahiyat meseleleri hakkında görüşlerine yerverilmiştir.İkinci bölümde, nübüvvet ve nübüvvetle ilgili meseleler hakkındakigörüşlerine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, müellifin insanın fiilleri hakkındaki görüşlerine yerverilmiştir.Dördüncü bölümde, Kıyamet ve Ahiret ile alakalı meseleler hakkındakigörüşlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, ?Treating the convictional (kalâmi) problems in the ?Hak DiniQur?an Dili?, tafsir of the great mufessir of the last century, have been studied.Especially, his opiniouns on the being of Allah have been searched and his opiniounson the last day, fate, propethood, action of the man, being of üniverse have beendenoted.The study has contained a introduction and fourth chapters. In theintroduction chapter, birth of the conviction (kalâm) science and birth of the tafsirscience has been worked briefly.In the first chapter, Yazır?s opinionus on the belief and unbelief have beentransfered. And the opinionus of the Yazır on the being of Allah and his names, havebeen studied.In the second chapter, his opinionus on the propethood, revelation, and holybooks have been transfered. In the third chapter, actions of man and its originationhave been searched. In the forth chapter, his opinionus on the death, day of theresurrectioun and hereafter have been treated.