Kelile ve Dimne’de yer alan masalların dini ve ahlakî eğitime katkıları
The contributions of the tales in Kelile and Dimne to moral and religious education
  1. Tez No: 205805
  2. Yazar: SEMRA BAKAN SALLABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABBAS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Çocuğu eğlendiren ve aynı zamanda eğiten masallar dinû ve ahlâkû eğitime dair pekçok mesaj içermektedir. Doğu Kültürü'nün ve Hind Edebiyatı'nın klasik eserlerinden biri olanKelile ve Dimne'de yer alan masalların dini ve ahlaki eğitime katkılarının incelendiğibu çalışmada, masalların içerdiği dinû ve ahlâkû mesajlar ve bu mesajların Din Kültürü veAhlak Bilgisi derslerinin hangi konularına örnek teşkil edebileceği hususu üzerinde duruldu.Ayrıca bu masalların öğrenci eğitimine etkin bir şekilde katkı sağlaması için uygulanabileceköğretim yöntemlerine de kısaca değinildi. Yaptığımız bu inceleme sonucunda uygun öğretimyöntemleriyle sunulan masalların çocuğun dinû ve ahlâkû eğitimine kalıcı etkilerde bulunduğutespit edildi.
Özet (Çeviri)
The tales which entertain and at the same time educate children contain a lot of messages of moral and religiouseducation. n this study the tales which take place in ?Kelile and Dimne?, that is one of the classical products ofEast culture and ndian literature, have been examined about their contributions to moral and religious education,the moral and religious messages of the tales and how these messages can be sample for the knowledge of morallessons subject have been stated. Also, the teaching methods of this tales which can be practised effectively forthe education of children presented shortly. By this study it has been proved that the tales, which are presentedby suitable teaching methods have permanent effects in moral and religious education of children.