Total quality control: a pilot study in a tyre factory
- Tez No: 20582
- Danışmanlar: PROF.DR. SUNA TEVRUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Dünya üretiminin son 20 yıllık gelişiminde, Avrupa payının %15 oranında düştüğü buna karşılık Japonya'nın aynı dönemdeki payının % 74 oranında arttığı görülmüştür(Düren,1990). Bu çarpıcı başarının arkasında Japon yönetim ve üretim felsefelerinin yattığı bir gerçektir. En çarpıcı Japon yönetim ve üretim anlayışı Toplam Kalite Kavramıdır (T.K.K.). Toplam Kalite Kavramının başlıca hedefi insan kaynaklarının, hizmetlerin, ürünlerin kalitesini sürekli ve toptan bir şekilde arttırmaktır. Bu yolla maliyet azalıp, kalite yükseleceğinden pazarda rekabet şansı çok yüksek ürünler ortaya çıkmaktadır. Toplam Kalite Kavramı bir sistemler topluluğudur. Uygulaması bilimsel ve sadedir. Sistem topluluğunun belli başlı 4 temel unsuru vardır: 1- Politika ve Hedeflerle Yönetim 2- Kalite Garantisi ve Denetimi sistemi 3- Eğitim ve Gelişme 4- Yönetici ve Çalışanların Katılımı Toplam Kalite Kavramında döngüsel süreçler önemli yer tutmaktadır. Döngüsel süreçler problemlerin tekrar ve tekrar incelenmesini, sürekli gelişmeyi, iyileşmeyi amaçlayan sistemlerdir: 1- Planla- Uygula- Kontrol Et-Harekete Geç Süreci 2- Ne-Neden-Niçin-Nasü-Ne Zaman-Kim = 5N1K Süreci 3- Standardlaştırma Süreci 4- İletişim SüreciEtkili iletişimin oluşabilmesi için gerekli teknikler vardır, bu teknikler olmadan iletişim amacına ulaşamaz, organizasyon sağlıklı çalışamaz. Kullanılan tekniklerin büyük bir bölümü verilerin doğru ve yorumsuz okunup anlaşılabilmesi amacıyla kullanılan birtakım istatistiksel yöntemlerdir (Stratifikasyon, kontrol şemaları, histogramlar, Pareto şeması, sebep ve netice şemaları ile dağılım grafikleridir). Bu yöntemler iletişim amacıyla veri kullanılmasını sağlarlar. Bu yöntemlerden başka iki çok önemli iletişim aracı vardır: 1- Beyin fırtınası 2 -önemli noktaların kontrolü Bütün bu teknik ve araçların amacı, olayı yorumdan uzak, güncel haliyle kişiye ulaştırmak ve kişilerin olayı aynı şekilde kavramasını sağlamaktır. Bu olay gelişmenin en önemli kuralıdır. Toplam Kalite Kavramını destekleyen ve motive eden iki önemli sistem daha vardır. Bunlar Kaizen kavramı ile Deming yarışmaları ve ödülleridir. T.K.K. uygulamasının amacı ve iddiası tümüyle gelişmedir. Bu iddiadan esinlenerek, çalışmanın ikinci bölümünde T.K.K. uygulaması başlatan bir lastik fabrikası çeşitli değişkenler açısından 4 ay süreyle izlenmiştir. Değişkenler şunlardır: çalışma grubu işlevinin etkinliği, telef, enerji tüketimi, prodüktivite, pazar payı, tüketici şikayetleri sayısı ve şirket içinde dolaşan rapor sayısı, izlenen süre sonucu değişkenlerde genel gelişme tesbit edilmiştir. Gelişme Toplam Kalite Kavramının etkili ve pratik bir sistem yaklaşımı olduğunu düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the world production of the last twenty years, Europe's share has fallen by % 15, where as the share of Japan has increased by % 74 (Duren, 1990). Behind this striking succes lies the Japanese management and the Japanese production philosophy. The most striking feature of the Japanese management and production philosophy is the Total Quality Control (T.Q.C.). The major aim of the Total Quality Control is to increase steadily, and totaly the quality of human sources, services and the production quality. Through this, the cost of production decreases, the quality increases resulting in products with a higher chance of winning in competitive markets. Total Quality Control is a group of systems. Its implication is scientific and simple. In this group of systems there are four major parts : 1- Management by Policy and Targets 2- Quality Assurance and Systems of Control 3- Education and Development 4- Participation of Managers and Employee Cyclical processes also play an important role in Total Quality Control. Cyclical processes are those that deal with the problems over and over again, and those that aim in progress: 1- Plan-Do-Check-Act Cycle 2- Who-What-Why-When-Where-How = 5W1H Cycle 3- Standardization Cycle 4- Communication CycleThere are some necessary techniques for achieving effective communication, without which the communication process can not reach its aim, and the organization can not function properly. Most of these necessary techniques are statistical tools (Stratification, Control Charts, Histograms, Pareto Charts, Cause and Effect charts and distribution graphics), which aim at receving and interpreting the messages correctly. Other than these, there are two other major communication tools: 1- Brain Storming 2- Control of important points The aim of these tools and techniques is to assure that the events reach the people concerned exactly the way they take place, without interpretations. This rule is most important for progress. There are two other systems that support and motivate the concept of Total Quality Control. These are the concepts of Kaizen and Deming Prizes. The aim of Total Quality Control is simply progress. Deriving from this fact, in the second part of the study, a tire producing firm, that has implemented T.Q.C. has been viewed with regard to certain variables in a 4 month period. The variables are the following : production scrap, customer complaints, productivity, energy consumption, market share and number of circulating reports. At the end of the 4 month period, the progress in each of the variables has been measured. This progress suggests that T.Q.C. is an effective and a practical system.