Kalite maliyet sistemi ve bir şirket uygulaması
- Tez No: 61385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
02. Özet Toplam Kalite Yöntemi (TKY), günümüzde çoğu şirket tarafindan yoğun rekabet ortamında rekabet edebilmek ve bunun olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için benimsenmiş bir yönetim anlayışıdır. Bu anlayışı benimseyen şirketler kaliteyi geliştirmek suretiyle verimliliğin artmasını, maliyetlerin ve dolayısıyla fiyatların düşmesini sağlayarak pazar paylarım arttırabilirler. Bu tez çalışmasının amacı, Toplam Kalite Yöntemini benimsemiş orta ölçekli bir şirkette Kalite Maliyet Sistemini (KMS) oluşturarak şirketin kalitesizlikten kaynaklanan maliyetlerini kontrol altına almak ve azalmasını sağlamaktır. Çalışmaya önce teorik açıdan yaklaşılmış, konu ile ilgili literatürde yer alan bazı teorik bilgiler verilmiştir. Daha sonra Anadolu Cam A.Ş.'de pilot bir çalışma yapılmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Teorik kısım olan ilk dört bölümde, kalite kavramı verilerek Toplam Kalite Yönetiminde maliyetin önemi vurgulanmaya çalışılmış, kalite maliyet kavramının tanımı, tarihsel gelişimi ve kalite maliyet grupları ve unsurları tanıtılmış, Kalite Maliyet Sistemi kavramı ve bir Kalite Maliyet Sistemi oluşturmanın aşamaları verilmiş, kalite maliyet verileri toplandıktan sonra nasıl analiz edileceği ve raporlanacağı konusunda bilgiler sunulmuştur. Daha sonra da çeşitli kalite maliyet modelleri tanıtılmıştır. Beşinci bölüm, bu konuda yapılan uygulamayı içermektedir. Uygulama sadece pilot bir çalışmadır ve küçük bir ünite olan Isıcamdan başlanmıştır. Bu ünitede, kalite maliyet unsurları tespit edilerek, bir rapor örneği hazırlanarak bütün şirketi kapsayan bir Kalite Maliyet Sistemi oluşturmuş böylece bu konuda öncülük edilmeye çalışılmıştır. vn
Özet (Çeviri)
03. Summary Total Quality Management, nowadays, is a management perception to be able to compete in an intensive competiton environment and to remove its negative effects. The companies adopted this perception can increase productivity and decrease cost by developing quality, and consequently they can increase their market share by reducing market prices. The aim of this thesis is to help taking under control of the costs which are the cause of unquality and reducing them in a medium sized company adopted Total Quality Management (TQM). At the beginning, it has been approached to thesis theoretical and given some theoric information that is in literature related to subject. Afterwards, it has been implemented a pilot study in The Anadolu Cam A.Ş. Thesis consist of five chapter. In the first four chapter which are theoretical, by giving the quality concept it has been able to make clear the importance of it in the Total Quality Management, introduced the historical development and the meaning of quailty cost concept and quality cost groups and elements, given the concept of Quality Cost System (QCS) and the stage of consituting a Quality Cost System; and after that gathering quality cost data it has been presented information which is about how to analysis and report. And then some quality cost models have been introduced. Fifth chapter consist of the practice that is implemented about this subject. The practice is only a pilot study. It has been commenced from Thermal Glass that is a little unit. In this unit, by determining quality cost elements and preparing an example of report it has been formed a Quality Cost System covered the whole company, thus it has been able to be initiator of this subject. VIII