Jane Austen'ın Pride and Prejudice ve Emma adlı eserlerinde kadın ve evlilik anlayışı
Comprehension of woman and marriage in Jane Austen's Pride and Prejudice and Emma
- Tez No: 205829
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH KARAKUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, 18. yüzyıl ngiliz Edebiyatı'nın önemli isimlerinden Jane Austen'ınkadın ve evlilik konularındaki kendi iç dünyası, düşünceleri ve bu konulardaki görüşleriele alınmaya çalışılmıştır. Jane Austen'ın kitaplarında kadın ve evlilik iç içe geçmişolmasına karşın, bu çalışmada yazarın iki kitabını kapsayan kadın ve evlilik konularıayrı ayrı ele alınıp, değerlendirilmiştir.Yazar, romanlarında maddi değerlerle evliliği eş değer tutmuştur. Bununla birlikteakıllı kadınların, kendinden yüksek sınıftaki erkeklerle evlilik yapabileceğinigöstermiştir. Tıpkı, ?Pride and Prejudice?deki Elizabeth Bennet gibi.Onun kitaplarında bizim aşk sahnesi olarak adlandırabileceğimiz durumlar yoktur.Çünkü o, bu tarz durumları basitlik, bayağılık olarak görmektedir.Jane Austen'a çok yakın olan bir yeğeninin belirttiğine göre, Jane Austen gençlikdöneminde bir aşk kırgınlığı yaşamıştır. Âşık olduğu genç ölür. Bundan sonra dakendisine yapılan evlilik teklifine önce evet, ardından hayır der. Jane Austen yaşamıboyunca hiç evlenmez.Romanlar ele alınırken, konunun daha iyi anlamlandırılabilmesi için, JaneAusten'ın hayatına ve yaşadığı döneme gerekli olan bazı hallerde geri dönülmüştür.18. yüzyıl edebiyatının büyük kadın romancılarından olan Jane Austen'ıneserlerinde, olay sayılabilecek durumlar olmamasına karşın; o, iyi gözlemleriyle sıradanolayları okuyucunun ilgisini çekebilecek duruma getiren, takdire değer ve okunmasıgereken bir yazardır.
Özet (Çeviri)
In this study, Jane Austen?s ideas, inner world about woman and marriage arestudied. Although woman and marriage took place together in her books, woman andmarriage are studied separately in this study.The author considers wealth and marriage equally; though she proves that if awoman is wise, she can marry a man who is aristocratic, like Elizabeth Bennet in Prideand Prejudice.There are no moments that we call love scene in her novels. Because she definesthese kinds of moments as vulgar, she does not write about them.According to her closest nephew, Jane Austen loved a young man butunfortunately this man died. First she accepted, but later refused his proposal. She nevergot married throughout her life.While the novels are being analyzed, to interpret the study clearly, the time whenshe lived has been referred back whenever necessary.Although works of Jane Austen, first great woman novelist of 18th century EnglishLiterature, did not include events which could be considered as actions, she makesordinary events interesting for her readers. In this respect, her writings deserve to beread and should be read.