Özel idarelerin il ekonomilerindeki yeri ve önemi. Bir uygulama
The position and importance of spas in the economies of the provices. A practical study
  1. Tez No: 205830
  2. Yazar: HAKAN BAKKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEREM KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Demokratik ülkelerde; halkın yerel ve ortak ihtiyaçlarının yerel yönetimlercekarşılanmasına azami derecede çaba gösterilmektedir.Bu anlamda, ülkemizde de halkın ortak ve yerel ihtiyaçlarını yerinden karşılayabilecekidarelerden birisi de il özel idareleri'dir.1864'de kurulan il özel idarelerin yetki ve görevlerini etkin bir biçimde yerinegetirebilmesi için, bu yönetimlerin öncelikle mali yapılarının yeniden düzenlenmesigerekmektedir.Bu amaçla, tez çalışmasında il özel idarelerin tarihsel gelişimiyle birlikte yapılarıincelenmiş, mevcut sorunları belirlemek ve bu sorunlara getirilecek önerileri ortayakoyabilmek üzere, il özel idarelerin karar-yürütme organlarını oluşturan genelsekreterler ve il encümenleri üzerinde bir anket uygulaması yapılmıştır.Yapılan bu uygulama ile, genel sekreterler/il encümenleri, ekonomik açıdan il özelidaresinin ildeki yerini, mevcut durumunu, var olan sorunları ile bu sorunlara yönelikçözümlerini ortaya koymuşlardır.Çalışmanın sonucunda, il özel idarelerin sorunlarının azalmakla birlikte devam ettiği;bu idarelerin gerçek bir yerel yönetim olabilmesi ve ülkemizin dengeli kalkınmasınakatkıda bulunabilmesi için var olan sorunlarının giderilmesi, verilen görevlere orantılıolarak mali yapılarının yeniden düzenlenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In democratic countries, a great deal of effort is made by the local governments to meet the local andcommon needs of the nation.In this context, one of the authorities constituted to satisfy the afore mentioned expectations of thenation is the special provincial administrations which were founded in 1864.To provide effective functioning of the special provincial administrations in executing their missionand exercising their authorities, re-organizing the special provincial administrations, in particular theirfinancial status, is required.To this end, in this dissertation, the structures of the special provincial administrations along withtheir historical development is examined and a questionnaire has been conducted on the secretarygenerals and provincial committees which constitute the decision-execution powers to determine theexisting problems and to develop solutions to them.With this study, secretary generals and provincial committees have introduced solutions to theexisting problems of special provincial administrations following their assessment on their troubles,positions in the province and current economical status.In summary, it has been concluded that although being on a donward trend, the problems of thespecial provincial administrations are still present and to ensure effective contribution of them to thebalanced development of our country and to enable them act as a real authority , their financialstructures should be re-organized in accordance with the mission assigned to them.