Havayolu işletmelerinde tarife planlama ve Türk hava yolu taşımacılığı sisteminde tarife planlama faaliyetlerinin karşılaştırılması
Airline scheduling and comparison of schedule planning in turkish airlines transportation system
- Tez No: 205861
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL BATTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hava taşımacılığı sektörü gelişen teknoloji ile birlikte hızlı büyümesini devamettirmektedir. Daha hafif ve daha fazla kapasiteli uçaklar, az yakıt tüketen uçak motorları,daha güvenli ve emniyetli elektronik cihazlar, gelişmiş havaalanları ve terminaller, emniyetlihava sahaları ile ulusal ve uluslar arası kanun, standartlar ve ikili/çoklu anlaşmalar havataşımacılığı sektörünün gelişmesinde önemli rol oynamıştır.Ülkemizde ise hava taşımacılığı sektörü, iç hat uçuşların özel havayolu işletmeleritarafından gerçekleştirilmesine izin verilmesi, şirket kurmanın kolaylaştırılması, uçak vepersonel temininde kolaylık, devlet desteği, teşvikler ve indirimler ile hızlı bir büyümetrendine girmiştir. Bu büyüme trendi aynı zamanda yük ve yolcu talebinin de artmasınısağlamıştır. Ancak sürekli ve hızlı büyüyen sektör, beraberinde planlanması güç kapasiteproblemlerini ortaya çıkarmıştır. Çeşitli tip ve sayıda uçağa sahip filonun planlanması veyolcuların taleplerini karşılayacak zamanlarda uçurulması, havayolu işletmeleri için önemlibir strateji halini almıştır. Bu stratejiyi havayolu işletmeleri, tarife planlama birimi ileuygulamaya koymuştur.Bu çalışmanın ilk bölümünde tarife ve tarife planlama kavramları tanımlanarak,mevcut tarife tipleri ve havayolu işletmeleri tarafından bu birime verilen önem incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, tarife planlama biriminin konumu, görevleri, diğer birimlerleilişkileri ile tarife planlama süreci ortaya konmuştur. Ayrıca uluslar arası tarife planlamatoplantıları ve tarife planlamanın etkilendiği faktörler dikkate alınarak, tarife planlamanıngecikmeler ile olan ilişkisi incelenmiştir.Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise; yapılan çalışmanın teorik altyapısınıdesteklemek ve tarife planlamanın faaliyetlerini incelemek adına Türk Sivil Havacılığı'nakayıtlı havayolu işletmeleri tarife planlama bölümlerinde yapılan anket sonuçları üzerindenbetimsel analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Air transportatıon sector with developing technology keeps growing rapidly. Aircraftlighter in volume, which has a wider capacity, engines consume less fuel, safe electronicalequipments, well equipped terminals, safer air space, national and international laws,standards, bilateral agreements, have played a significant role upon the developments whichoccured in air transportation sector.Air transportation in our country is expanding and the trend is growth. Since thedomestic flights were permitted to be held by private companies, to found a company, to getplane and personnel had become easier and with the support of the government and thediscount in fuel costs. Also this growing trend ensured cargo and passenger demand toincrease. However the sector of which growth is continuous and rapid caused capacityproblems which are difficult to be planned. Planning of the fleets includes variety of typesand many aircraft, let them fly when they match to the demand of passengers had become animportant strategy for airlines. Airlines put this strategy into practice by means of theirscheduling departmentsOn the first part of this Thesis, Scheduling strategies, methods, existing schedule typesand the keen interest of the companies over this department examined. On the second part,Scheduling department in airline organization chart, duties, relations with the otherdepartments and Schedule planning process were discussed. On the other hand by means oftaking the international Scheduling meetings and factors affecting scheduling department intocosideration the relations between scheduling and delays were examined.On the last and the third part of the Project, for the sake of supporting the backgroundof the study and examining the scheduling actions a descriptive analysis was held over theresult of the questionnaire which was done among Scheduling planning department of Turkishairlines registered Turkish Civil Aviation.