Türkiye'deki internete dayalı önlisans programlarının yapıcı öğrenme ortamları tasarımı açısından değerlendirilmesine yönelik bir deneme
A pilot study on evaluation of internet-based associate degree programs in Turkey interms designing constructivist learning environments
- Tez No: 205918
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET EMİN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜTÜRKİYE'DEKİ İNTERNETE DAYALI ÖNLİSANS PROGRAMLARININYAPICI ÖĞRENME ORTAMLARI TASARIMI AÇISINDANDEĞERLENDİRİLMESİNE YÖNELİK BİR DENEMEKübra DİNÇERUzaktan Eğitim Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2007Danışman: Yard. Doç. Dr. Mehmet Emin MUTLUBu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki internete dayalı önlisans programlarını, yapıcıöğrenme ortamları tasarımı açısından değerlendirmektir.Araştırmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde belge taramasıyapılmış, uzman kişilerle görüşme gerçekleştirilmiştir. İnternete dayalı önlisansprogramlarının öğrenme ortamları hakkında bilgi toplamak için ayrıca internetüzerinden sunulan demo dersler incelenmiş, yanıtsız kalan bir takım sorular için de ilgilikişilerden e-posta yoluyla bilgi alınmıştır. Araştırma, 2005 ÖSYS YükseköğretimProgramları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan beş üniversitedeki internete dayalıönlisans programlarının yapıcı öğrenme ortamları tasarımına yönelik kriterlerden oluşanbir kontrol listesi ile değerlendirilmesi sonucu gerçekleştirilmiştir. Değerlendirmesonrasında ulaşılan veriler, nitel analiz yöntemi ile çözümlenmiş ve yorumlanmıştır.Ulaşılan sonuçlara göre, öğrenme ortamlarının hepsinin aktif öğrenmeyi değerlendirmekriterlerini karşıladığı görülmüştür. Tümünde ?Zihinsel Modelleri Oluşturma veAnlamlandırma? ve ?Öğrenme Hedefleri Destekli Araç Teknolojisi Kullanımı?kriterlerinin karşılandığı görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, tamamı ile yapıcıöğrenme ortamları yaratılmadığı, bazı üniversitelerdeki internete dayalı öğrenmeortamlarının diğerlerine göre yapıcı öğrenmeyi daha fazla destekledikleri sonucunaulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA PILOT STUDY ON EVALUATION OF INTERNET-BASED ASSOCIATEDEGREE PROGRAMS IN TURKEY INTERMS DESIGNINGCONSTRUCTIVIST LEARNING ENVIRONMENTSKübra DİNÇERDepartment of Distance EducationAnadolu University Institute of Social Sciences, February 2007Advisor: Assistant Professor Mehmet Emin MUTLUThe main purpose of this study is to evaluate the Internet-based associate degreeprograms in Turkey in the perspective of designing constructivist learningenvironments.Qualitative research pattern was used in the research. During the data collectionprocess, literature review was done, and content expert interview techniques wereemployed. Observation of some online demo-classes and the complementaryinformation received from the authorities via e-mail served to collect data regarding tolearning environments of internet-based associate degree programs. The research wascarried out through the evaluation of Internet-based associate degree programs at fiveuniversities listed in 2005 OSYS (Student Selection and Placement Exam) HigherEducation Programs and Quotas Guide. This evaluation was implemented in theguidance of a checklist that consists of criteria for constructivist learning environmentsdesign. Post- evaluation data was analyzed and interpreted through qualitative analysismethod.The results indicated that all the learning environments met the criteria for theevaluation of active learning. It was observed that criteria for ?Constructing MentalModels and Making Meaning? and ?Tool Technology Use in Support of LearningGoals? were met. The findings revealed that constructivist learning environments werenot fully developed, and Internet-based learning environments in some universitiessupport the constructivist learning more than the others do.