Kamuya yararlı derneklerde denetim
Auditing in non-profit associations
- Tez No: 205919
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİME ÖNCE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜKAMUYA YARARLI DERNEKLERDE DENET MEsra ARKUNşletme Ana Bilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2007Danışman: Doç. Dr. Saime ÖnceGünümüzün değişen ekonomik koşulları işletmeler ve diğer tüm kurumlar açısından önemlibir kavramı ortaya çıkarmıştır. Bu kavram da ?denetim?dir. Denetim, denetlenen müşteriyi vemüşterinin içinde bulunduğu sektörü ya da şartları çok iyi bilmeyi gerektirir. Para döngüsününhızlanması kar amacı güden ya da gütmeyen birçok kurum / kuruluş üzerinde bir takım etkilermeydana getirmektedir. Karar almanın giderek zor hale gelmesi, alınan kararların yanlış olmaolasılığının olması ve kurum içindeki personelin uygunsuz davranışlar sergilemesine karşılıkdenetim faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Bu sadece işletmeler bazında değil, kamu yararınaçalışan dernekler ve vakıflar kapsamında da ele alınmalıdır. Günümüzde dernekler artıkönemli boyuta gelmiştir. Çünkü kurumlar karşılarında birey değil kendileri gibi bir kurumgörmek istemektedirler. Dolayısıyla da dernekler kapsamında da denetim önemli boyutagelmiştir. Dernek bünyesinde yer alan eklenti ve müesseselerde de örgütlenmiş insantopluluklarının var olması ve bu kişilerin de karar almaları nedeniyle denetim faaliyeti bumüesseselerde de söz konusu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRecent changes in economic conditions had emerged an important concept for businesses andall other institutions. This concept is ?auditing?. Audition requires the knowledge of auditedcustomer and the sector or conditions the customer is surrounded. Acceleration of themonetary turnover poses some effects on most of profit making or non-profitinstitutions/organizations. Audition is conducted for increasing difficulty in decision making,possiblity of mistaken decisions and improper behaviours of the employees within theinstitution. This audition should not be regarded in scope of businesses but also it shouldcover the non-profit associations and foundations. Recently, associations gained considerableimportance, as institutions demand to contact with an association instead of individuals intheir interrelations. Consequently, the audition is of critical importance within scope of theassociations. As associated human communities are present within incorporated business andits? extensions included in an association and as these people make decisions, auditing isconducted in these associations too.