Plastik sanatlarda disiplinlerarası etkileşimler ve seramik sanatına yansıması
Interdisciplinary interactions in plastic arts and its reflection on the art of ceramics
- Tez No: 205922
- Danışmanlar: Y.DOÇ. KEMAL ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
İnsana ait ve yine insanın gerçekleştirdiği en önemli etkinlik alanlarından biriolan sanat üzerine değişen çağlara ve toplumlara göre farklı tanımlamalar yapılmış vebuna bağlı olarak da sanat disiplinleri farklı sınıflandırılmalar içerisinde ele alınmıştır.Tarihsel süreci içerisinde sayısız tanımlamalarla karşımıza çıkan sanatın, insanıntoplumsal yaşamı ile var olduğu düşünülür ve toplumsal yaşamı oluşturan tümoluşumlar, yapılar ve değerler ile sanat olgusu oldukça yoğun bir ilişki ve etkileşimiçerisindedir.Plastik sanatlar içerisinde yer alan disiplinlerin birbirleri ve diğer sanat alanlarıile yaşadıkları disiplinlerarası ilişki ve etkileşim sonucunda katı sınırlar ortadankalkmaya başlamıştır. Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ortaya çıkan sanatakımlarında disiplinlerarası yaklaşımın oldukça ön plana çıktığı görülmektedir.Günümüzde görsel sanatlar olarak da adlandırılan plastik sanatlar, farklı sanatanlayışlarının oluşmasında oldukça etkili olmuş ve disiplinlerarası yaklaşımı yoğun birşekilde yaşamıştır.Plastik sanatların bir dalı olan seramik sanatı katı sınırların yıkıldığı çağın sanatanlayışı içerisinde, diğer sanat disiplinleri ile görsellik, teknik, estetik gibi bir çokaçıdan etkileşim içerisinde olmuştur. Günümüz sanat yaklaşımı ile ortaya konanseramik eserlerin, farklı disiplinlerden yansımaları üzerlerinde taşıdıkları görülmektedir.Bu araştırmada plastik sanatlardaki disiplinler ile birlikte çağdaş seramik sanatıve oluşum sürecinde gözlemlenen disiplinlerarası etkileşim ve ilişkiler ele alınmıştır.Sanat olgusu içerisinde yer alan disiplinlerin etkileşimleri ve bunun seramik sanatınayansıması örneklerle gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being the most important field of activity done by human beings, art has beensubject to many definitions over ages and according to the varying eras and societies;and accordingly, artistic disciplines has been handled in various classifications. Havingnumerous definitions over history, art is thought to come to existence with the social lifeof man, and all constitutions, structures and values are in quite an intense relationshipand interaction with art.As a result of the interdisciplinary relationship and interaction of the disciplinesof the plastic arts each other and with other fields of art, strict boundaries have started tofade. It is seen that the interdisciplinary approach has become prominent especiallybetween the artistic currents which emerged as of the second half of the 20th century.Plastic arts, which are termed as visual arts at present, has been quite effective onformation of new artistic currents and been subject to intense interdisciplinary approach.One of the disciplines of plastic arts, ceramics has been in a multidimensionalinteraction with other artistic disciplines in terms of visibility, technique and aestheticsin the artistic understanding where strict boundaries are fading. It is seen that the piecesof ceramic made with the current artistic approach bear reflections of various disciplines.In this study, the relationships and interactions between the contemporaryceramics art and the newly emerged disciplines as well as the disciplines of plastic artsare exercised. Also, the interaction of the disciplines which are considered to be in thenotion of art and its reflection on the art of ceramics has been demonstrated.