Feminist eleştiri açısından kadın seyircinin Hıçkırık filmi özelinde melodramla ilişkisi
The relation of woman audience with melodrama specifically with the film Hıçkırık from a feminist perspective
- Tez No: 205921
- Danışmanlar: Y.DOÇ. AYSUN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜFEMİNİST ELEŞTİRİ AÇISINDAN KADIN SEYİRCİNİNHIÇKIRIK FİLMİ ÖZELİNDEMELODRAMLA İLİŞKİSİFunda CANSinema-Televizyon Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2007Danışman: Yrd. Doç. Dr. N. Aysun YÜKSELBu çalışmada melodram türü filmlerin kadın seyirci için ne tür anlamlar barındırdığıkonusu feminist bir yaklaşımla ele alınmadan önce, melodram türü anlatılar, genelolarak, birçok boyutuyla, tarihsel ve kültürel arka plânıyla ve farklı kuramsalyaklaşımlar açısından betimlenmeye çalışılmıştır. Melodramların, ?aile kurumununonaylanması? merkezde olmak üzere, aşk ve evlilik temalarını işlemesi nedeniyle kadıntüketici kitleyle ilişkilendirildiği düşüncesi temel alınmıştır. Öncelikle, melodramlar, birkitle kültürü ürünü olarak ele alınmıştır. Daha sonra da genel olarak melodram türüanlatılarda, özelde de Yeşilçam melodramlarında, söz konusu temaların ne şekillerdeişlendiği feminist bir perspektifle yorumlanmaya çalışılmıştır.Melodramlarda merkezi öneme sahip olduğu düşünülen aile kurumunun onaylanmasıtemasının kadın seyirci açısından anlamları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Budüşünceden hareketle, aile kurumunun, toplumsal, ekonomik, siyasi dinamiklerine vekadının edilgen toplumsal konumundaki işlevine değinilmiştir. Aile temasıyla beraberanılması gereken romantik aşk konusu da ataerkil ideoloji bağlamında ele alınmıştır.Kadın seyircilerin Yeşilçam melodramlarıyla ilişkisi, 1965 yapımı Hıçkırık filmiüzerinden feminist bir yaklaşımla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Melodramları ilgiyletakip eden on kadın seyirciyle filmle ilgili görüşmeler yapılmış ve kadın seyircilerinverdikleri tepkiler ve yaptıkları yorumlar, ataerkil değerleri ne şekillerde onayladıklarınıya da bu değerlerle hangi noktalarda çatıştıklarını saptamak üzere değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE RELATION OF WOMAN AUDIENCE WITH MELODRAMASPECIFICALLY WITH THE FILM HIÇKIRIKFROM A FEMINIST PERSPECTIVEFunda CANCinema-TelevisionAnadolu University Social Sciences Institute, February 2007Supervisor: Yrd. Doç. Dr. N. Aysun YÜKSELIn this study, before what the melodramatic films mean to woman audience is studiedfrom a feminist perspective, melodramatic narratives, generally, are tried to be definedconsidering many of their qualities including their historical and cultural backgroundsand also from the perspective of various theoretical approaches. The idea thatmelodramas are related to woman consumers because of the fact that they use thethemes of love, marriage and especially ?confirmation of family institution? at thecenter is considered as the basic subject. Firstly, melodramas are examined as massculture products. Then, how these afore mentioned themes are studied generally inmelodramatic narratives, specifically in Yeşilçam melodramas, are tried to beinterpreted from a feminist perspective.The meanings of the theme of ?confirmation of family institution?, which is thought tohave a basic importance in melodramas are tried to be put forward considering womanaudience. Following this idea, social, economic, politic dynamics of family institutionand its function in the woman?s passive social status are stated. The subject of romanticlove which should also be mentioned together with the family theme is studied in thecontext of patriarchal ideology.The relation of woman audience with Yeşilçam melodramas is tried to be examinedfrom a feminist perspective through the film Hıçkırık, which was made in 1965.Interviews about the film have been made with the ten woman audiece, who have beenwatching melodramas with interest for a long time. The reactions and interpretations ofthe woman audience are evaluated in order to determine in what ways they accept thepatriarchal values or in what points they conflict with these values.