Batılılaşma dönemi Türk resminde beden ve temsil sorunları çerçevesinde kadın figürü
The female figure in the frame of problems of body and reflection in Turkish art during westernalization period
  1. Tez No: 205931
  2. Yazar: SEÇİL SÖYLEYİCİ KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. MÜMTAZ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
iiYÜKSEKLİSANS TEZ ÖZÜBATILAŞMA DÖNEMİ TÜRK RESMİNDEBEDEN VE TEMSİL SORUNLARI ÇERÇEVESİNDEKADIN FÜGÜRÜSeçil SÖYLEYİCİ KANTARSanat Bilimi Anabilim DalıGüzel Sanatlar Kuram ve Eleştiri, Şubat 2007Danışman: Prof. Mümtaz SAĞLAMOsmanlı Devleti kuruluşundan 16.yüzyıla kadar sürekli olarak yukarıya doğru birgelişim çizgisi izlerken 16.yüzyıl sonunda itibaren toprak kaybetmeye başlamış, askerialanda birçok başarısızlık yaşamıştır. Bütün bunlardan sonra Osmanlı, Batının bilgisindenve teknolojisinden faydalanmak üzere yüzünü Batıya dönmüştür. Batıya yönelişteki ilkamaç Batılılaşmaya yönelik değildir. Batıya benzemek Batılı gibi olmak gibi düşüncelerdenyola çıkılmamıştır.Lale Devri ile başlayan Batılılaşma hareketleri Osmanlıda kültür vesanat hayatını etkilemiştir. Osmanlı'da çağdaşlaşma hareketlerinin devlet düzeyindebaşlaması zorunluluk olarak değerlendirilebilir ancak sanatta görülen değişim zorlamayladeğil kendiliğinden oluşmuştur.buda toplumlar arasında en hızlı ve en kolay biçimde etkive yayılma olanağının sanatta görüldüğü düşüncesini desteklemektedir.Sanatçı toplumdışı bir varlık olmadığından sanatçının toplumdaki değişime ayakuydurması kaçınılmazdır.Osmanlı'da sanat çağdaşlaşma hareketleri dahilinde en köklüdeğişimleri yaşamıştır. Çağdaşlaşma hareketleri Batılaşma süreci ile başlatılsa da,Çağdaşlaşmada tek etken Batı olmamış, Osmanlı geleneğinden tamamen kopmamıştır.bunun ilk örnekleri 17. ve 18. yüzyılda geleneksel resim sanatı olan minyatür sanatındagörülen değişimler olmuştur.iiiBu çalışmada geleneksel minyatür sanatından Batılı anlamda tuval resmine geçişsürecinde yaşanan değişimler incelenmiş. Özellikle Batılılaşma dönemi öncesinde bedenalgılaması ve sonrasında batılı algılamayla yorumlanan beden, figür konuları araştırılmıştır.Batılılaşma dönemi öncesinde görsel imgeler İslamiyet'in de etkisiyle, gözegörünmekten ziyade okunmak üzere yada harfin göze temsili yeti sayesinde örgütlenmiştir.Bu durum içinde diğer etkiler Doğulu algılama ve batılı algılama süreçleri karşılaştırmayoluyla incelenmiştir.Batılı algılamada figürde görülen temsil anlayışı ve Türk resminietkileme süreci ve bu etkinin yarattığı yansımalar anlaşılmaya çalışılmıştır.Batılılaşmanın Osmanlı resim sanatında figür ve kadın figürü yorumuna etkileri,Batılılaşma hareketleriyle gelişen Türk resim tarihi dönemleri içinde kadın figürüalgılaması incelenirken kadına hak ve özgürlükler konusunda nasıl değişimler görülmüş,farklı alanlarda kadın ve kadın figürü tanımlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTHE FEMALE FIGURE IN THE FRAME OF PROBLEMS OF BODYAND REFLECTIONIN TURKISH ART DURING WESTERNALIZATION PERIODSeçil SÖYLEYİCİ KANTARArt Study Head DepartmentFine Arts Theory and Critics, September 2006Advisor: Prof. Mümtaz SağlamWhile the Ottoman Empire had been absorbing other lands into its growing areasince the beginning of its foundation, it started to gradually lose this land to otherinvaders from the 16th century onwards due to a good many failures in warfare. Thisbeing the case, it resorted to taking advantage of the latest technological developmentsand increasingly amounting knowledge in the West. However, the chief purpose wasnot simply to simulate the West in any respect. The Era Of Tulip affected the Ottomanart and culture in many ways. There is no harm in assuming that modernization processof the Ottoman Empire was accepted to have its takeoff in state affairs. However, theshift seen in the art can be said not to have occurred by external forces; rather, it couldbe assumed that it could not help changing in the course of modernisation. This seemsto confirm the idea that art is area most likely to be affected by the latest developmentsin the world.Since the artist cannot be deemed as totally isolated from society, it is inevitablethat he will not be indifferent to any changes in society. Art was inevitably the aspect ofsociety that underwent the most radical changes in the Ottoman Empire. Though theimpact of changes in the west cannot totally account for the modernization experiencedin the Ottoman Empire on their own, its own traditional art had considerablecontributions. The examples of this can be seen in the 17th and 18th centuries.vIn this work the changes from the miniature arts to canvas in the meaning ofWesterner in transition period are studied. Especially before the period ofwesternization body perception and after that the body commented with the westernerperception, figure topics are explored.Before the period of westernization with the Islam?s affect, rather than beingseen visual images are organised with the help of submission of the letters to eye to beread. In this case the other affects are explored by the help of contrasting period ofEastern and Western perception. The understanding of reflection seen in figure inWestern perception and the period of affecting Turkish arts and the reflections createdby this affect are tried to be made clear.While the affects of westernization in Ottoman arts on figure and female figurewithin history of Turkish art improved with the westernization movement are explored,kinds of changes are recorded in terms of women rights and freedom and female andfemale figure in different areas are tried to be described.