Zaman serilerinde nedensellik analizi (Türkiye'de ekonomik büyüme ve turizm gelirleri arasındaki ilişkinin nedensellik analizi)
Causality analysis in time series (Causality analysis of the relationship between economic growth and tourism revenues in Turkey)
  1. Tez No: 205932
  2. Yazar: ÜMİT ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN DURUCASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
iiYÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜZAMAN SER LER NDE NEDENSELL K ANAL Z(TÜRK YE'DE EKONOM K BÜYÜME VE TUR ZM GEL RLERARASINDAK L ŞK N N NEDENSELL K ANAL Z )Ümit ŞAHBAZşletme Anabilim DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2007Danışman: Prof. Dr. Hasan DURUCASUTürkiye'de son yıllarda turizmden elde edilen gelirler ödemeler dengesi üzerindeönemli katkılar yapmaktadır. Hatta 1980 yılında başlayan dışa açılma süreci ile birlikteturizm sektörü, Türkiye ekonomisinin gelişmesi açısından en önemli sektörlerden birihaline gelmiştir. Bu nedenle, turizmden elde edilen gelirlerin ekonomiye olankatkılarının artırılabilmesi için ulusal bir turizm politikası yanında ülkemize gelenturistlerin değişen ihtiyaç ve isteklerini dikkate almak ve kaliteyi ihmal etmedenalternatif turizm faaliyetlerini geliştirmek gerekmektedir.Bu çalışmada, Türkiye'de turizm gelirleri ile ekonomik büyüme arasındakiilişkilerin zaman serisi analizi; eşbütünleşme, Granger nedensellik testleri ve VektörOtoregresif Regresyon (VAR) teknikleri kullanılarak yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTIn recent years, tourism sector?s revenues have made a significant role in theTurkey?s balance of payments. Moreover, under the export-oriented policiesimplemented starting 1980s, tourism has become one of the critical sector for theTurkish economy. For this reason, in order to increase the tourism sector?s contributionto the Turkish economy, besides new national tourism policies, we have to focus onespecially providing better services for tourists and developing new alternative tourismactions and areas.In this study, it is tried to make time series analysis of the relationships betweentourism incomes and economic growth using newly developed time series econometricstechniques such as Granger causality, cointegration and vector autoregressive regression(VAR).