Türkiye'de Avrupa Birliği karşıtı düşüncenin gelişimi (Gümrük Birliği antlaşması sonrası)
Development of the ideas against the European Union in Turkey (after the Customs Union treaty)
- Tez No: 205971
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YONCA ANZERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tezin amacı Gümrük Birliği Antlaşması sonrası Türkiye'de Avrupa Birliğikarşıtı düşüncenin gelişim aşamalarını ve bu aşamalardan geçerken şekillenen temelargümanların neler olduğunu ortaya koymaktır. Bu konunun incelenmesine geçilmedenönce Birinci Bölümde Avrupa Birliği'nin çağlar boyu değişik anlamlar yüklenmiş olan ve?Batı? kavramsal çerçevesi içinde yer alan ?Avrupa? kavramı incelenmiş ve anlayışınınbugün ulaşmış olduğu siyasi ve ekonomik bütünlüğünü ifade eden Avrupa Birliği'ninkökenleri gösterilmeye çalışılmıştır. Yine bu bölümde Avrupa ve Batı ile Türk ve İslamkavramsal çerçeveleri arasındaki ilişkilerin tarihine göz atılmış, bu kesimlerin birbirlerini?öteki? kimliğine iterek bugünkü anlamsal düzeylerine erişimleri ele alınmayaçalışılmıştır. Yine bu bölümde Avrupa'da birlik düşüncesinin geçmişinden kısacasözedilerek günümüzde AB adını alan örgütün doğumu ve geçirdiği aşamalar ve AB'ninkurumsal yapısı konunun bütünlüğü açısından ele alınmıştır.İkinci Bölümde Türkiye ve AB arasındaki ilişkilerin nasıl kurulduğu 1963 AnkaraAntlaşması ve 1987 yılında yapılan Tam Üyelik Başvurusu kısaca değerlendirilmiştir.Üçüncü Bölüm 1996 yılında Türkiye ile AB arasında kurulan Gümrük BirliğiAntlaşması'ndan günümüze değin süren ilişkilerin hem nasıl geliştiğini hem de bu sürecinher aşamasında Türkiye'de yapılan tartışmaları ve eleştirileri ele alma amacındadır.Türkiye'de AB konusunda getirilen eleştirilerin sürecin aşamalarına bağlı olarak nasıldeğiştiği ve bu süreçte eleştirelerin nasıl yaygınlık kazandığı da bu bölümün konusudur.Bu bölümde konunun daha iyi anlaşılabilmesi ve getirilen eleştirilerin zemin kazanmasıiçin Türkiye AB ilişkilerinin kronolojik gelişimi ve bu gelişim içinde ortaya konantutumların ve belgelerin içeriği nispeten daha ayrıntılı olarak verilmiş, bu şekilde ABkonusunda doğabilecek değişik sorulara da karşılık verilmesi hedeflenmiştir. ABkonusunda getirilen eleştirilerin gün geçtikçe hem toplumda yaygınlaşması ve hem deargüman olarak zenginleşmesi ve daha güçlü bir biçimde delillendirilebilmesi yüzündenbu bölümün, çalışmanın tamamlandığı tarihe kadar olan gelişmeleri de kapsamasına özengösterilmiştir.Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Türkiye'de AB konusunda yapılaneleştirilerin dayandığı argümanlar sınıflandırılmaya ve değerlendirilmeye çalışılmıştır.Türk insanının AB sürecine daha çok ülkenin bölünüp parçalanması, kuruluş felsefesineaykırı düşecek değişiklik taleplerinin ağır maliyeti dolayısıyla karşı çıkmakta oluşu ve hergeçen gün itirazlarını daha sağlam temellere oturtabilmekte olduğu bu bölümde ortayakonulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present the developing stages of ideas that are anti-European Union and the basic arguements formed throughout these stages, after thesigning of Customs Union Treaty. Before examining this issue, in the first part of thestudy, concepts such as ?West? and ?Europe? are analyzed from the roots of the EuropeanUnion to the present political and economic unity. Again in this part of the study, thehistory of conceptual relations between terms such as Europe, West, Turk and Islam; all ofwhich identify each as the ?other?, thus forcing connatational levels of meaning. Again inthis part of the study, dealing with a short history of the idea of union in Europe, the birthand the stages of growth of the organization now called EU and its organizationalstructure is considered.In the second part of the study, how the relations between Turkey and EU wereestablished, the Treaty of Ankara in 1963 and the Aplication for Full Membership in 1987is considered in brief.In the third part of the study, the course of bilateral relations since the Treaty ofCustoms Union signed in 1996 and the arguements and critiques made in Turkey for everystage of this course is considered. The subject of this part is to trace the changes in thenature of these critiques due to the stages of the progress and the spread of these ideas inpublic opinion.In order to present a better understanding of the subject and to enable a basis forthe critiques,the chronocigal development of the relations between Turkey and EU and theattitudes put forward are given in a detailed manner including their documentation, thusanswering various questions that might be asked. As a result of the anti-union ideasbecoming more and more widespread in the society, enriched by strong proofs, carefulattention is given to include present developments until the date of completion of thestudy.In the fourth part of the study, the basis for arguments and critiques made on EU inTurkey are categoerized and evaluated. It is presented that Turkish people are against theunification process with EU because the fear of the loss of inner unity in the country, theheavy financial burden of the demand of the EU on changes to be made; and its shownhow day by day stronger basis for their objections are made.