Türkiyede yaverlik kurumu ve Atatürk'ün yaverleri
Institute of aide de camp in Turkey and aide de camps of Ataturk
  1. Tez No: 205970
  2. Yazar: ALİ VEDAT BALSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Devlet Başkanları veya Cumhurbaşkanlarının yanında görevli olarak bulunan,emirlerini, kararlarını not eden, ilgili yerlere ulaştıran, fiziki güvenliklerini sağlayan,günlük faaliyetlerini düzenleyerek devlet geleneklerinin uygulanmasını sağlayankişiler yaverlerdir.Yaverlik uygulamaları çok eski tarihlere dayanmakla birlikte, başyaverlik,Mustafa Kemal Atatürk'le kurumsallaşıp, tarihi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ninkurulması ile başlayan adı ve görevleri değişmeyen geleneksel bir kurumdur.Başyaver ve yaverler, hem devlet tarihinin, hem de devlet başkanlarının şahsitarihlerinin en yakın tanığı durumundadırlar.Devlet başkanlarına her türlü resmi ve özel faaliyetlerinde daima refakatettiklerinden dolayı, devletin yönetim faaliyetleriyle birlikte, onların karşılaştıklarımutlu ve acılı olayların da şahidi olmuşlardır.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Türk milletinin önderi Mustafa KemalAtatürk'ün yaverleri çok özel insanlardır.Savaş meydanlarından gelerek yeni bir devletin kuruluşuna şahit olmuşlar,Atatürk'ün çalışmalarını, başarı sırlarını, sıkıntılarını, mutlu anlarını izlemişler vepaylaşmışlardır.Cumhuriyet tarihine ışık tutan ve birçok olayın içinde olmuş ve yaşamışlardır.Yazdıkları anılarla, anlattıklarıyla ve bıraktıkları belgelerle tarihe ışık tutmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The staff whose duty is to serve Chief of States and Presidents by notingdown their superiors? desicions and conveying these desicions to the relevantdepartments, by ensuring their physical security, arranging their daily routines and byhelping them to maintain the implementation of the State traditions are Aide-De-Camps.Although Aide-De-Camp applications dates back to the very early periods ofhistory, First Aide-De Camp was institutionalized with Atatürk and due to itsunchangeable name and missions, it is still a traditional organization, the history ofwhich started with the foundation of Turkish Republic. First Aide-De-Camps andAide-De-Camps are the closest wittnesses of both the State?s history and the personalhistories of the Presidents.Because of escorting to the Presidents in all of their official and privateactivities, besides State government activities, they also witnessessed the happy andsad events their superiors faced with during their services.The Aide-De-Camps of Atatürk, who is the founder of Turkish Republic andthe leader of Turkish nation, were very private people.Following their return from the battlefields, they not only witnessed thefoundation of a new State, they also monitored and shared the studies, secrets ofsuccesses and happy moments of Atatürk. And they cast a light to history by thememories they wrote, the stories they told and the official papers they left.