Cevdet Kerim İncedayı'nın hayatı ve eserleri
Cevdet Kerim İncedayi's life and works
  1. Tez No: 205998
  2. Yazar: TOLGA ACARBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Türkiye Cumhuriyeti tarihi araşt ›rmalar›n›n en önemli kaynaklar›, son dönemOsmanl› tarihi,Millû Mücadele ve Cumhuriyetin ilk yıllarına tanıklık etmiş kişilerinkaleme almış oldukları eserlerdir. Bu eserlerden bazıları, yazarın kimliğine, kişiselözelliklerine ve eserin mahiyetine göre diğerlerinden farklı bir öneme haizdirler. İşteCevdet Kerim İncedayı ve eserleri de gerek yazarın gerekse eserlerinin özellikleriitibarıyla Türkiye Cumhuriyeti Tarihi araştırmaları için özel bir yere sahiptir. İncedayıuzun bir tarihi sürece sadece tan›klık etmekle kalmamış, aynı zamanda da olaylarınbizzat içinde yer alarak, tarihi süreç içinde önemli roller oynamıştır. Bu tecrübelerdenhareketle kaleme aldığı eserleri de bu bakımdan önemlidir.Onun ``Türk İstiklal Harbi''adl› eseri Türkiye Cumhuriyeti Tarihini konu alan ilk eserdir. ``Türk İstiklalMücahedesi Konferanslar›'' ise hem hitabet hem de içerik bak›m›ndan kamuoyu vebilim çevrelerinde oldukça etkili olmuş, büyük bir açığın kapatılmasında büyük roloynamıştır.İncedayı'nın eserleri incelendiğinde, günümüz Millû Mücadele Tarihi,Türkiye Cumhuriyeti Tarihi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük gibi konularda kalemealınan araştırmaların hemen hepsine model teşkil ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The most important sources of the history of theTurkish Rebuplic are the workswritten by the eyewithnesses of the last period of Ottoman Empire, the NationalStruggle and the first years of the Rebuplic. Some of these works have peculiarimportance due to its writer, his personal choracteristics and the function of it. By thispoint of viem, Cevdet Kerim İncedayı and his works also have special importancebecause of either the writers, or the choracteristics of the works within the studiesrelated to the history of the Turkish Rebuplic. İncedayı, not only withnessed to a longhistorical process, but also he himself took place in these historical events. With allthese experiences he got, his works have got a major importance. His book named``Türk İstiklâl Harbi?? is the first book to deal with history of the Turkish Republic.``Türk İstiklâl Mücahedesi Konferanslar›?? became very inflvential on the scientists andthe public both rhetorically and its content. When İncedayı? s works are studied, itapparently seems that he was a model nearly for all those researches related with thehistory of the National Struggle, the history of the Turkish Republic, the history ofTurkish Revolution and Kemalism.