Vergi Hukuku açısından profesyonel turist rehberliği
Professional tourist guiding in terms of Tax Law
- Tez No: 206004
- Danışmanlar: PROF.DR. RECAİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Türkiye'de, profesyonel turist rehberliği faaliyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafındanverilmiş belge sahibi gerçek kişiler tarafından yerine getirilmektedir. Profesyonel turistrehberliği faaliyeti serbest meslek faaliyeti olup serbest meslek erbabı olmayı gerektirir.Profesyonel turist rehberlerine yapılan ödemeler serbest meslek kazancı olarakdeğerlendirilmekte ve GVK'ye göre vergi tevkifatına tabi tutulmaktadır. Bir kısımprofesyonel turist rehberinin rehberlik faaliyetinden elde ettiği kazanç vergiden muaftır.Profesyonel turist rehberlerinin çoğu, mesleki faaliyetlerini işveren konumunda bulunanseyahat acentasına bağlı olarak yerine getirmektedir. Gerçek usulde gelir vergisimükellefi olan profesyonel turist rehberleri mevcuttur. dari denetim sonuçlarındanbelgesiz (kaçak) olarak turist rehberliği yapan yerli ve yabancı kişilerin bulunduğuanlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the professional tourist guide activity is performed by natural personslicensed by the Ministry of Culture and Tourism. The professional tourist guide activityis an independent professional activity that must be performed by independentprofessional experts. The payments made to the professional tourist guides areindependent professional earnings and the tax is assessed on the basis of the IncomeTax Law. The incomes of the professional tourist guides from these activities areexempted from tax. Most of the professional tourist guides are working as employeesof a travel agency. There are professional tourist guides registered as taxpayers on realbasis taxation. As a result of the administrative controls it is evident that there are nativeand foreign persons performing tourist guiding without licence.