Yönetsel bir araç olarak komiteler ve fatura inceleme komitesinin sağlık hizmetlerinin verimliliğine etkisi
Commities as administrative instruments and effect of the invoice control commitee on the productivity of health services in Eskisehir
- Tez No: 206003
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM OKTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde sunulan sağlık hizmetlerinde, diğer alanlarda olduğu gibi oldukçabüyük değişimler yaşanmaktadır. Ülkemizde sağlık hizmetlerinin organizasyon yapısı,sunumu, finansman problemleri ve insan sağlığına yönelik taleplerin her geçen günartması önemli sorunlara yol açmakta kaliteli ve verimli bir sağlık hizmeti verilmesinigüçleştirmektedir. Sağlık sektöründe hizmetin kabul edilebilirliği, hizmet birimlerininbelli standartlara uymasıyla yeterli görülmemektedir. Verimli bir sağlık hizmeti için, buhizmetlere ihtiyaç duyan kişilere, hastaneye kabul işleminden, tanı ve tedaviyle ilgilidiğer işlemlere kadar değişik durumları da öngören, çeşitli standartların geliştirilmesigereklidir. Hastanelerde verilen hizmetlerde verimlilik sağlamak için, bu hizmetlerin enaz maliyet ve hata ile zamanında doğru olarak verilmesi gereklidir. Bu şekildehastaneler kendi iç denetimlerini gerçekleştirerek zamanında alacakları önlem, eğitimfaaliyetleri ve yaptırım güçleri sayesinde verdikleri hizmetlerin verimliliğiniyükseltebilirler. Bu çalışmada Eskişehir'de Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı faturainceleme komitesi ve faaliyetleri incelenerek, hastanelerin verimliliğine olan etkileriaraştırılmak istenmiştir. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde,komiteler ve özellikleri konularına yer verilmiştir. kinci bölümde genel olarak sağlıksistemi ve işleyişi ile verimlilik konularına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise SSKSağlık şleri Müdürlüklerine bağlı fatura inceleme komiteleri ve yapısına yer verilmiştir.Dördüncü bölümde ise Eskişehir SSK'ya bağlı fatura inceleme komitesi ve çalışmalarıincelenerek bu süreçte elde edilen bulguların hastanelerin verimliliğine olan etkilerideğerlendirilerek, bu doğrultuda sonuç ve görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, health services experience tremendous changes parallel to other fields. Theorganizational structure of health services, delivery, financial difficulties and increasingdemand for individual care needs in Turkey cause some serious problems and result inother difficulties in providing quality and efficient health services. Care and serviceunits following certain standards may not be sufficient enough to be acceptable withinthe health sector. For an efficient health service and care, starting from patienceacceptance and registration, standards for diagnosis, therapy and other related tasksneed to be developed beforehand. To provide productive and efficient service inhospitals, all these steps need to be done at a minimum cost and error level, with righttiming. With inputs like internal inspections and controls on time with appropriatemeasures, training, and increased power to make all these happen, hospitals mayincrease the level of service and output. In this work, the activities and the InvoiceControl Committee of the Social Security Institution (SSK) in Eskisehir are introduced,and its impact on hospital productivity and performance is investigated. This researchconsists of four parts. In the first part, committees, their structures and duties areintroduced. In the second part, general health system, how it works and productivity isexamined. The third part deals with the structure of the Invoice Control Committeewithin the Health Issues Directorate of Social Security Institution. In the final part, theInvoice Control Committee of Eskisehir Social Security Council and its activities withregard to hospital productivity are investigated and findings are reported.