İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ulusal 30 endeks şirketlerinin sermaye piyasası kurulu kurumsal yönetim ilkelerine uyumunun değerlendirilmesi
The evaluation for the companies that take place in ise national 30 index complying to the corporate governance principles of cmb
- Tez No: 206007
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FUNDA RANA ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ekonomik entegrasyonların artması ve iktisadi sınırların kalkmasıyla ülkemizeyönelen uluslararası sermayenin kalitesini ve miktarını artırmak, son yıllarda yakalamıoldu umuz büyümenin sürdürülebilir kılınması açısından büyük önem ta ımaktadır. Yakıngeçmi te tecrübe edilen finansal krizler ve irket skandallarının en önemli nedenlerindenbirinin kötü yönetim oldu u gerçe i ve özel sektörün artan rolü, yatırımcıların ``KurumsalYönetim'' kavramına daha fazla odaklanmalarına neden olmu tur. Yatırımcılar, haklarını nekadar kolay ve etkin kullanabilirlerse bu haklarını aynı etkinlikte koruyabileceklerininbilincine varmı lardır. Özellikle effaflık, bilgi edinme, ba ımsız yönetim ile genel kurullarakatılıp söz sahibi olma, finansal raporlara ula ma ve birikimli oy kullanma gibi hakları etkinkullanma güvencesi, sermayenin tabana yayılmasının vazgeçilmez bir unsuru haline gelmi tir.Bu nedenle, kurumsal yönetim ilkelerini benimseyen ulusal irketler, uluslararası yatırımcılartarafından daha az riskli olarak algılanmaktadır. Böylece ülkemize olan ilginin giderekartması, dü ük sermaye maliyeti ve finansman olanaklarının artması gibi avantajları daberaberinde getirecektir. Ülkeler arası ekonomik ba lılı ın ve uluslararası rekabetin artmasıile yatırımcıların güvenli piyasa ihtiyacı ba ta OECD olmak üzere birçok organizasyonukurumsal yönetim ilkelerinin belirlenmesi için harekete geçirmi tir.Yapılan de erlendirmede, MKB Ulusal 30 Endeks irketleri tarafından kurumsalyönetim ilkelerine ortalama %65 oranında uyum sa landı ı görülmü tür. Bu uyum seviyesi,pay sahiplerinde %69, kamuyu aydınlatma ve effaflıkta %74, menfaat sahiplerinde %52 veyönetim kurulunda %57 olarak tespit edilmi tir.
Özet (Çeviri)
To maintain the sustainable growth that we have recent years, both the rise of theeconomic integration and with the removal of economical limitations, the rise of quality andquantity of international capital stock is very important. Investors focused on the corporategovernance more and more because the situations of financial crisis that were recentlyexperienced, the reality that bad management causes most of the company scandals and therise of the role of private sector. Investors, realized that as long as they use their rights easyand effective, they can protect these rights with the same effectiveness. Especiallytransparency, attaining knowledge and participating general assemblies and have a voice inthese, reaching to financial reports, assurance of cumulative voting rights become anindispensable element for capital based expanding. Because of that reason, nationalcompanies that adopt corporate governance principles, perceived as less risky by internationalinvestors. Therefore, the rise of the interest to our country brings some advantages like lowcapital cost and rise in financing opportunities. Because there is a rise in economicdependence among countries, international competition and the investors need safe market,made pioneer OECD and other organizations start to establish corporate governanceprinciples.In the evaluation, it is seen that the companies, that take place in ISE National 30Index, accommodate to the corporate governance principles in average of 65%. Thiscompliance level is determined as, 69% for shareholders, 74% for public disclosure andtransparency, 52% for stakeholders and 57% for board of directors.