Grafik tasarımda görünmeyen çoğunluk: Beyaz alanlar
Invisible majority in graphic design: White spaces
- Tez No: 206006
- Danışmanlar: DOÇ. GONCA İLBEYİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
YÜKSEK L SANS TEZ ÖZÜGRAF K TASARIMDA GÖRÜNMEYEN ÇOĞUNLUK: BEYAZ ALANLAREren Evin KılıçkayaGrafik Anasanat DalıAnadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2007Danışman: Doç. Gonca lbeyi DEM RSayfa tasarımı üzerinde beyaz alanlar, çoğu zaman tasarım alanının zemin rengininbeyaz olmasından dolayı göze görünmeyebilir ve tasarıma kattığı anlam görmezdengelinebilir. Grafik tasarım tarihine baktığımızda, beyaz alanların etkili bir şekildekullanıldığı birçok dönem ve tasarıma kattığı ifade çarpıcı bir gerçeği ortayakoymaktadır ki, beyaz alanlar sayfa düzenlemesinde etkili kullanıldığında çok güçlü birtasarım elemanına dönüşebilir.Beyaz alanlar tasarımda kullanılan elemanlar arasındaki bütünlüğü sağlamada ve çokeleman kullanımından kaynaklanan karmaşa ve görsel algılamadaki gecikmeyiönlemede en önemli etkendir. Beyaz alanlar ayrıca, tasarımda tasarlanmışlık veüzerinde düşünülmüşlük etkisi yaratır. Tasarım eğitimi olmayan bir kişi için sayfaüzerindeki her boşluk doldurulması gereken alanlar olarak görülürken, tasarım eğitimialmış bir kişi için bu boşluklar etkili biçimde kullanılmış birer tasarım elemanı olarakkendini gösterir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVISIBLE MAJORITY IN GRAPHIC DESIGN: WHITE SPACESbyEren Evin KılıçkayaMaster of Arts Thesis in Graphic DesignAnadolu University, Graduate School of Social Sciences, Eskişehir, March 2007Advisor: Assoc. Prof. Gonca lbeyi DEM RWhite spaces on page layout can be ignored due to background color of the designsurface which is also white most of the time. If we look at the history of graphic design,many examples that white spaces were used effectively and the expression which wasadded to the design bring up a striking truth that white spaces can be strong designelement, if they are used effectively in page layout.White spaces are the most important factor that provide unity between the elementsused in design and prevent the clutter and detention in visual perception due to usingmany elements. White spaces also give the feeling of designed and the sense ofintellectuality on designs. For the ones who had not trained as a designer, all emptyspaces on page have to be filled; for the professional designers, the same empty spacesshow theirselves as a design element that are used effectively.