Küreselleşme kavramı, Türkiye ekonomisine ve savunma sanayiine etkileri
Globalisation, its effects to Turkish economy and defence industry
- Tez No: 206047
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küreselleşme, tabii bir süreç olmaktan ziyade küresel öznenin şekillendirdiği biroluşumdur ve olumlu yönleri olduğu gibi olumsuz yönleri de vardır. Teknolojik gelişmelerinhızla yayılması, ürün ve kalitede standartlaşma, hızlı iletişim, bilgisayar ve bilgisayarlaoluşturulmaya çalışılan bilgi toplumu olumlu yönünü oluştururken; az gelişmiş ve gelişmekteolan ülkelerin pazar haline gelmesi ve bunun sonucunda zengin-fakir, işsizlik-güvensizlik gibikonularda dünya üzerinde kutuplaşmaya gidilmesi, zenginin daha zengin, fakirin daha fakirhale gelmesi küreselleşmenin olumsuz yönünü oluşturmaktadır. Küreselleşme onuşekillendirene göre yararlı ya da zararlı hale gelebilmekte, bu durumdan faydalanan iseçoğunlukla güçlü ve refah seviyesi yüksek olan ülkeler olmaktadır. Küreselleşmenintoplumları etkilediği asıl alanları ise ?ekonomi, kültür ve politika? olarak özetlemekmümkündür.Küreselleşme, Dünya çapında ekonomik alanda büyük değişimlere yol açmıştır.Meydana gelen bu değişimler arasında en çok dikkat çeken, serbest ticaret yapabilme vedolayısıyla da çok geniş çapta bir pazara sahip olabilme çabalarıdır. Bu amaçlara ulaşabilmekiçin farklı ülkeler arasında birçok serbest ticaret anlaşmaları yapılmış ve farklı serbest ticaretbölgeleri oluşturulmuştur. Yine, küreselleşme ile birlikte ortaya çıkan küresel finanskurumları da bazı göz ardı edilemeyecek faydaları olmasına karşın zamanla ortaya çıkangelişmelere bağlı olarak kuruluş amaçlarından ayrılmış, üçüncü dünya ülkeleri için birer malipolis haline gelmiş ve bir çeşit sömürgeci düzen oluşturmuştur.Türkiye ekonomisi Osmanlı Devleti'nin yıkılmasından sonra da tarıma ve neredeysetamamı gayrimüslim azınlığın idaresinde bulunan ticarete dayalı olarak devam etmiştir. Dahasonraki yıllarda ise dünyadaki ekonomik gelişmelere göre şekillenmiş ve yapılan süreklireformlarla küresel alandaki değişime ayak uydurmaya çalışmıştır.Küreselleşmenin beraberinde gelen büyük değişimler tabi olarak ülkelerinpolitikalarını ve savunma stratejilerini de etkilemiştir. Meydana gelen teknolojik gelişmeler deaynı doğrultuda savunma sanayiine yansımış ve hatta birçok zaman savunma sanayiiihtiyaçları yeni teknolojik gelişmelerin tetikleyicisi olmuştur
Özet (Çeviri)
More than being a natural period, globalisation is a formation which was shaped byglobal subject and it has a big deal of advantages as well as having disadvantages. While thefactors, which are, technological improvements spreading too fast, standardisation in productand quality, fast communication, computer and knowledge society trying to be made by this,constitute its positive sides; Transformation of less improved or improving countries to a bigmarket and as a result of this, polarisation in the world in the areas of unemployment andmistrust, getting more wealthy of riches and getting more needy of poors in the worldconstitute the negative sides of globalisation. Globalisation can be benefical or harmfulaccording to director of it and the one having benefit from this situation is usually thepowerful and well being countries. It?s possible to brief the main areas which globalisationeffects the societies most as: economy, culture and politics.Globalisation has caused worldwide big changes in the economic area. Among thesechanges, the most interesting one is the effort for worldwide free commerce and so that tohave a big market. To achieve these goals a lot of free trade organisations have been madeamong different countries and constituted different free trade areas. Although the globalfinance organisations, cunstituted with the globalisation, have important benefits, by the timethey have seperated from their main goals, have become a financial police for third worldcountries and constituted a kind of a colonist system.After the end of Otoman Empire, like before, Turkish economy has gone on dependantto agriculture and commerce most of which is in the hands of nonmuslim minority. In lateryears it has been shaped in accordance with the economic developments in the world and hastried to fall in step to the global changes by a series of reforms.Big changes that came with the globalisation, have naturally effected the nation?spolitics and defence strategies. New technological changes, by the way, have effected thedefence industry and moreover usually defence industry needs have triggered newtechnological developments.